fbpx

Anons Ses Kayıt

Anons Ses Kayıt

Anons Ses Kayıt

Anonslar…

Hani şu metroda, havalimanında, vapurda, trende, akbil dolumunda, asansörde, navigasyonda, marketlerde, mağazalarda, cep telefonunda ve hemen hemen her yerde karşımıza çıkan sesler varya? İşte onlardan bahsediyoruz. Nüfusun artması ve teknolojinin hızla gelişmesiyle hayatımıza dahil ettiğimiz makineler, hayatımızı kolaylaştırmakla kalmadı artık bizleri yönlendirmeye de başladı.

Makine veya robot denildiğinde sadece insana benzer mekanik, metal bir sistem aklımıza gelmemeli. Hayatımızı kolaylaştıran makine ve robotlar karşımıza bir IVR santral olarak, yani telefonlarda karşılama sesi olarak da çıkabilir ve bu sesler bir yeri aradığınızda sizi karşılayan ve size ne yapmanız, hangi aboneye veya birime ulaşmanız gerektiği konusunda yönlendirme yapar. Yine havalimanı içerisinde uçağınızın kalkış saatini size bildirmek için havalimanı anonsları olarak karşınıza çıkabilir. Akbil dolumu yaparken kiosk size ‘verdiğiniz para geri verildi’ şeklinde bir şey söyleyebilir. Metrobüste, metroda, vapurda, trende, yolculuk ediyorsanız sesli anons sistemi size durak bilgisini söyleyebilir. Büyük marketlerde kampanya bilgilendirmeleri yapan, asansörlerde kat bilgisi paylaşan, bazı bankamatiklerde ve yolda karşıdan karşıya geçerken görme engelliler için uyarı niteliğinde karşımıza çıkan, yine her gün navigasyon cihazında yol tarifi yapan tüm o sesli komutlardır anonslar yani sesli yönlendirmeler. Bunların stüdyoda kayıt işlemi isimleri ‘anons ses kayıt’ veya ‘robot seslendirmeleri’ olarak bilinir.

Gelecek teknolojisinde akıllı makineler artık bizimle konuşacak ve evimize girdiğimizde sesli anons sistemi ile evimiz bize ‘hoşgeldiniz’ diyecek ya da artık lambaları ‘ışıkları yakar mısın?’ şeklinde bir sesli komut ile yakacağız. Şimdilik IOS sistemlerde Siri olarak bildiğimiz kadın, şahsi sorularımıza bile cevap veren bir teknoloji ile tasarlanmış durumda ve ileride belki ‘HER’ filminde olduğu gibi makine sesleriyle duygusal ilişkiler bile kurabiliriz.

Sesli yanıt sistemi ve yönlendirme anonslarının en çok kullanıldığı mecra santral sistemleridir. Özellikle bulut santral (sanal santral) olarak adlandırılan sesli yanıt sistemleri bütün kurumsal firmaların envanterlerine girmiş durumda. Bu sistem fiziksel telefon santrallerinin yerini alan, bulut teknolojisiyle internet üzerinden hizmet veren, internet tabanlı yeni nesil telefon santralidir.

Seslendirme ajanslarından talep edilen santral anons veya santral seslendirme talebi oldukça yoğun. Santral seslendirme ve anonslarında karşılaşılan en kötü durum aynı sesin her yerde duyulur olması. Çünkü bulut santral satan firmalar bazı anlaşmalar gereği önceden tanımlanmış bir kadın ses seçip bütün firmalara aynı sesten yönlendirme anonsları satıyor, bu da şirketleri ve kurumları farklı ses arama ihtiyacına sevk etmeye başlamış durumda. Gerçek seslendirme sanatçısını bulup düzgün bir okuma ile santral anonsunu seslendirtmek sadece iyi seslendirme ajanslarının yapabileceği bir iştir. Bu konuda seslendirme ajanslarına itimat etmeli ve tecrübesinden istifade etmelisiniz.

Sesli yönlendirmeler bazı canlı anonslarla karıştırılmamalıdır. Anonslar, ses kaydının makineye yüklenmesi sonrası mütemadiyen tekrarlanan konuşmalar şeklindedir. Tüm kapalı devre sesli yönlendirme anonsları bu şekildedir.

Pekala çağımızın en gelişmiş makinesi Siri’nin teknolojisini merak ettiniz mi? Siri makinelerin bir tık üstünde bir teknolojidir. Yönlendiren ve soruları cevaplayan bir yapay zekaya sahiptir. Siri sorduğumuz soruları arka planda hafızasında var olan ses grafiği ile karşılaştırarak tanır. Örneğin ‘nasılsın’ kelimesinin genlik/zaman diyagramında bir sinyal karşılığı ve dolayısıyla frekansı vardır. Bu frekans genlik/zaman diyagramında bir şekil oluşturur. Siri sorulan ‘nasılsın’ sorusunu hafızasındaki ‘nasılsın’ sorusunun şekli ile karşılaştırıp soruyu tanır. Dolayısıyla bu haberleşme çok yüksek hızlarda seyreder.

Gelişen bu sistemlere baktığımızda geleceğin teknolojileri için seslendirme sanatçılarına ve dolayısıyla seslendirme ajanslarına büyük iş düşüyor. Geleceğin seslendirme teknolojilerini BiberSA Prodüksiyon olarak her zaman olduğu gibi takip ediyor, bu anlamda sektörün büyük bir yükünü omuzluyoruz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp ile Hızlı Destek