Anons Seslendirme ve Anons Sesleri

Anons Seslendirme ve Anons Sesleri

Anons Seslendirme ve Anons Sesleri

Anonslar! Şu metroda, havalimanında, vapurda, trende, akbil dolumunda, asansörde, navigasyonda, marketlerde, mağazalarda, cep telefonunda ve hemen hemen her yerde karşımıza çıkan sesler. Nüfusun artması ve teknolojinin hızla gelişmesiyle hayatımıza dahil ettiğimiz makineler, hayatımızı kolaylaştırmakla kalmadı artık bizleri yönlendirmeye de başladı.

Anons seslendirmeleri; ilan, duyuru, bilgilendirme, kampanya gibi, kitleleri ilgilendiren, kamuya yapılan sesli çağrılardır. Bu sesli çağrılar gerek kapalı devre müzik yayınıyla gerekse de basit bir mikrofon ve amplifikatör ile hedef kitleye duyurulabilir.

Kapalı devre anonslarda seçilen seslerin önemli olması kadar, kullanılan sunum dili de çok önemlidir. Yapılacak anonsun spontane değil de daha önceden yazılmış bir yazılı metin üzerinden hazırlanarak seslendirilmesi hata yapma riskini ortadan kaldıracaktır. Ancak çok dinamik bir iş akışına sahip olan sahalarda yapılan anons seslendirmeler genellikle mecburen canlı seslendirilmektedir. Bu seslendirmeler, farklı isimlendirmelerle birkaç kategori altında yapılmaktadır.

Anons Seslendirme Türleri

Anons seslendirmesi olarak genellediğimiz seslendirme türleri, kendi arasında aşağıdaki gibi ayrıştırılır;

  • Santral Anons seslendirme
  • AVM Anons Seslendirme
  • Mağaza içi Anons Seslendirme
  • Dinlenme Tesisi Anons Seslendirme
  • Hastane Anons Seslendirme
  • Havaalanı Anons Seslendirme
  • Asansör Anons Seslendirme
  • Uçak Kabin Seslendirme

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, özellikle sosyal medyanın yaygınlaşması ve kitlelere yönelik çok hızlı ulaşım şansı, anons seslendirme gibi hizmetleri popüler yapmıştır.

Anonslara örnek olarak bir kaç metin yazacak olursak; bir şirketin santralini aradığınızda, sizi karşılayan, daha önceden kaydedilmiş, robot sesi olmayan anonsları hatırlayın. Mesela; ‘….. hoşgeldiniz, dahili numarayı biliyorsanız tuşlayınız, bilmiyorsanız bekleyiniz.” şeklinde anonslar. Veya bir dinlenme tesisinde, otobüs yolculuğu esnasında mola vermişsinizdir ve alanda; ‘ ……….turizmin sayın konukları ……….tesislerine hoşgeldiniz. Kaptanınız ihtiyaç molası vermiştir…’ gibi anonsları duymuşsunuzdur. Ya da alışverişe çıktınız ve markette gezinirken hoparlörden hemen; ‘….ürününde yüzde elli indirim sizleri bekliyor, keyifli alışverişler dileriz.’ gibi anonsları, uçakta yolculuk ediyorsanız, kaptanın konuşmasını duyarsınız; ‘Kaptanınız konuşuyor; İstanbul’dan …. uçuşumuz … yükseklikte devam ediyor…’ gibi uçuş bilgilerinin verildiği bir anons. İşte tüm bunların hepsi anons seslendirme hizmetleri dahilinde sunulmaktadır. Yani dikkat ettiğinizde fark edeceksiniz ki, anons seslendirme hayatımızın her alanında var. Her gün o kadar anonsa maruz kalıyoruz ki, belki çoğunu dinlemiyor sadece duyuyoruz. İşte kamu spotlarından tutun, bilgilendirme tanıtımlarına kadar tüm bu anons seslendirme hizmetinin verildiği yerler, seslendirme ajanslarıdır.

Sesli yönlendirmeler, bazı canlı anonslarla karıştırılmamalıdır. Anonslar, ses kaydının makineye yüklenmesi sonrası mütemadiyen tekrarlanan konuşmalar şeklindedir. Tüm kapalı devre sesli yönlendirme anonsları bu şekildedir.

Pekala çağımızın en gelişmiş makinesi Siri’nin teknolojisini merak ettiniz mi? Siri makinelerin bir tık üstünde bir teknolojidir. Yönlendiren ve soruları cevaplayan bir yapay zekaya sahiptir. Siri sorduğumuz soruları arka planda hafızasında var olan ses grafiği ile karşılaştırarak tanır. Örneğin ‘nasılsın’ kelimesinin genlik/zaman diyagramında bir sinyal karşılığı ve dolayısıyla frekansı vardır. Bu frekans genlik/zaman diyagramında bir şekil oluşturur. Siri sorulan ‘nasılsın’ sorusunu hafızasındaki ‘nasılsın’ sorusunun şekli ile karşılaştırıp soruyu tanır. Dolayısıyla bu haberleşme çok yüksek hızlarda seyreder.

Gelişen bu sistemlere baktığımızda geleceğin teknolojileri için seslendirme sanatçılarına ve dolayısıyla seslendirme ajanslarına büyük iş düşüyor. Geleceğin seslendirme teknolojilerini BiberSA Prodüksiyon olarak her zaman olduğu gibi takip ediyor, bu anlamda sektörün büyük bir yükünü omuzluyoruz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp ile Hızlı Destek