fbpx

Brief Nedir? Ne İşe Yarar?

Brief Nedir? Ne İşe Yarar?

Brief Nedir? Ne İşe Yarar?

Brief, dilimize “özetleme” ya da “bilgilendirme” olarak çevrilebilir ve iş dünyasında ortak çalışacak farklı firmaların, yapacakları proje ile alakalı beklentilerini özetlemesi ve akabinde sektörü, kendilerini, firmanın sektördeki konumunu vs. anlatan içeriği kapsar.

Teknoloji dünyasında, farklı insanlarla çeşitli projeler üzerinde çalışmanız muhtemeldir! Böylece bir çok farklı iş tecrübesi kazanır ve çalışma alanınızı genişletebilirsiniz. Tabii bu çalışma yönteminde devamlılığın sağlanması için iyi bir referans zinciriniz olmalı ve bu zinciri oluştururken profesyonelliği elden bırakmamakta fayda var. İyi bir brief dosyası da ticari ilişkilerde profesyonellik için atacağınız ilk adımlardan birisidir.

Brief almanın ya da vermenin önemini açıklamak gerekirse, ticari ortaklık yapacağınız bir müşteriniz ile aynı masaya oturduğunuzu düşünün. İlk kez karşılaştığınız profiller, ilk kez duyduğunuz bir sektör ve ilk kez tecrübe edeceğiniz bir şirket yapısı ile karşı karşıyasınız. Onlarla iş yapmadan önce genel hatlarıyla kim olduklarını, ne iş yaptıklarını vs. öğrenmek istemez misiniz? Müşterinizin size gelipte “bir tv reklamı istiyoruz, bize reklam filmi çekebilir misiniz?” demesi yeterli olur mu? Pek tabii ki yeterli olmaz! Markanın sektördeki konumu, markanın imajı, tv’nin çeşidi/özellikleri, reklam bütçeleri gibi bilgileri öğrenmek istersiniz. İşte bu tip önemli bilgilerin cevabını almak için devreye “ brief ” giriyor. Brief yoluyla verilmesi gereken bilgiler eksiksiz ve doğru bir şekilde işi yapacak olan firmaya aktarılabiliyor. Bunu yaparken sözlü iletişim kurulabileceği gibi hazırlanacak brief dosyası ile kağıda da dökülebilir ki bu yöntem atlanan bir madde kalmaması adına daha çok tercih edilir.

Seslendirme ajanslarında da brief verip alma durumu aynı öneme sahiptir. Özellikle ajansın sıfırdan başlatacağı bir proje varsa reklam metni yazmak ya da reklam çekimi yapmak gibi brief vermek zorunlu olmaktadır. Reklam veren firmalar ajanslarla yaptıkları tanışma toplantısında firmayı, markayı, ürünü / hizmeti, sektörü kısaca anlatmalılar. Bunun yanında sektördeki dinamikleri, rakipleri hakkında da bilgileri ajansa sunarlar. Seslendirme ajansları da müşteriden aldıkları briefler doğrultusunda stratejiler geliştirerek uygun reklam metinleri hazırlayabilirler.

Brief Dosyasında Ne Gibi Bilgiler Olmalıdır?

İş ortağı olarak çalışacağınız firmaların sizin sektörünüzle alakalı bilgi sahibi olması gerekmez. TV reklamı için görüşeceğiniz ajansın bugüne kadar tv sektörü ile ilgilenmemiş olması mümkün. Ama bu o ajansın tv reklam sürecini yönetemeyeceği anlamını taşımaz. Çünkü ajansların işi medyadır ve bazı teknik bilgilerle her sektöre hitap edebilirler. Yeter ki doğru bir brief verilmiş olsun. O sebeple brief dosyasının içerisinde bulunması gereken bilgiler veya sözlü görüşmenizde konuşulması gereken konulardan kısaca bahsetmek isteriz;

Örnek Brief İçeriği;

 • Marka/işletme veya projenizin amacı?
 • Kime/kimlere hitap ediyorsunuz (Hedef kitleniz)?
 • Özellik ve faydalarınız?
 • Geleneksel pazarlama planlarınız?
 • Hedef pazarınız?
 • Kurumsal kimliğiniz, kurumsal iletişim tercihleriniz?
 • En yakın rakipleriniz, önüne geçmeyi hedeflediğiniz rakipleriniz veya rakiplerinizden feyz aldığınız uygulamalar neler?
 • Vermek istediğiniz mesajın özeti?
 • Markanızı nasıl konumlandırmayı amaç edindiğiniz?
 • Sloganınız belli mi yoksa slogan ile akıllarda bırakılması gereken mesajın özeti?
 • Zaman ve bütçe planınız?

Örnek brief dosyasında ve görüşmelerinizde cevaplanması gereken sorular yukarıdaki gibidir. Bu tanımlar benzer şekilde çoğaltılabilir veya kısaltılabilir. (Pazarlanacak ürün/hizmete bağlı)

Soruların değindiği konulara baktığınızda görebilirsiniz ki brief, işin başlamasında, iş sırasında ve işin bitimindeki en elzem araçtır. Hazırladığınız iş projesi iyi olabilir, lakin eksik bilgilerle başlayan çalışmalar kötü sonuçlara sebebiyet verebilir. O sebeple ajans olarak öncelikle firmanın ne istediği iyi tespit edilmeli, sonra firmaya bu alternatifimiz de var eğer beğenirseniz gibi bir jest sunabilir ve proje akışına yön verdirebilirsiniz.

O zaman kısacası; bilgilendirici bir belgenin brief dosyasının nasıl oluşturulacağını anlamak, endişelerinizi profesyonel bir şekilde çözmek için çok önemlidir diyebiliriz.

Umarız aklınızdaki soru işaretlerini giderebilmişizdir. Daha detaylı sorularınız için yorum bırakabilir veya BiberSA Prodüksiyon web sitesinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp ile Hızlı Destek