Case Study Seslendirme

Case Study Seslendirme

Case Study Seslendirme

“Case study” ifadesinin Türkçe olarak tam karşılığı “vaka analizi” anlamına gelir. Medya üretimi sektöründe ise case study; “örnek olay” anlamında kullanılır.

Peki nedir bu örnek olay?

Reklam ajansları, yapım şirketleri, creative ajanslar görsel içerik hazırlayıp, müşteriye sunum yapma aşamasında, içeriği özetleyen ve anlatan bir içerik hazırlarlar. Müşteri bu “ön sunum içeriği” yani “case study” ile final çalışmayı aşağı yukarı tahmin eder veya üzerinde revize notları verir. Case study yukarıda tanımını yaptığımız şekliyle sektörde oldukça sık kullanılan tanımlar arasında yer alır. Aslında halk arasında “tanıtım filmi” olarak bilinen video projeler ile benzer yönlerinin olduğunu da söyleyebiliriz.

Case study çalışmaları, yapım şirketleri ve ajanslar için ekstra bir maliyet demek olduğundan, case study seslendirmelerinin pahalı kaşe gerektirecek seslerle değil de cüzi bir kaşe bedeline sahip olan seslerle yapılması tercih edilir. Tabi bunu müşteri davranışlarından edindiğimiz bazı tecrübeler olarak kabul ediniz. İstisnaları mutlaka olacaktır.

Seslendirme ve dublaj ajansımız bu ihtiyaçlar doğrultusunda Türkiye’deki ajanslar, yapım şirketleri, kısaca medya üretimi sektöründe faaliyet gösteren birçok görsel içerik üreticilerine case study seslendirmesi yapmaktadır.

Oldukça başarılı seslendirme sanatçılarının ses tonlarıyla, case study seslendirmeleri; etkileyici, ikna edici, kimi zaman neşeli bir anlatımla yapılmaktadır. Case study seslendirmelerinde dikkat ettiğimiz en önemli konuların başında ses seçimi gelmektedir. Seçilen ses, ön gösterim ve olay vakası için çok önemlidir. Zira müşteri bu olay vakasının kalitesiyle sizi değerlendirecektir. Bu doğrultuda özenle seçilen sesler, case study’nin keyifli, sesli sunum ile müşteriye gösterilmesi ile sonuçlanır.

Seslendirme ajansı tarafında case study için nasıl bir seslendirme bütçesi öngörüldüğü çok önemlidir. Bu durumda seslendirme ajansı bütçeye göre, seslendirme sanatçılarını beğeninize sunar. Bütçeniz doğrultusunda tarafınıza gönderilen seslendirme sanatçıları arasından seçim yapabilirsiniz. Sizin için bütçeden ziyade projenize uygun sesi arıyorsanız, ses bankasından uygun seslendirme sanatçıları arasından seçim yapabilirsiniz.

Aşağıda izlemeniz için yerleştirilen case study seslendirme projesi örneğini inceleyebilirsiniz.

Case Study Seslendirmesi için Ajans Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Günümüzde markalar ve birçok görsel içerik üreticisi pazarlama faaliyetleri için etkin videolar hazırlarken, sesli eğitim projeleri ya da santral anonsları yaparken seslendirme ajansına ihtiyaç duymaktadır.

Seslendirme ajansı, yapım şirketine veya doğrudan marka, ürün, hizmet sektörlerine yönelik çözüm ortaklığı yaparak, ses projelerini gerçekleştirmelerini sağlar. Bu desteğin içerisinde sesli çekim, dublaj, seslendirme gibi başlıca hizmetler olmak üzere daha birçok stüdyo kayıt hizmetleri yer almaktadır.

Case Study Seslendirme Projenizin ihtiyacı olan hizmeti belirlerken, seslendirme ajansını dublaj ajansından ayıran özellikleri de aklınızda bulundurmanızda yarar vardır. Farklılıklardan kısaca bahsedecek olursak; seslendirme ajansında reklam filmleri seslendirmeleri ve diğer ticari amaçlı kayıtlar yapılırken, dublaj ajansında; film, dizi film ve ticari amaçlı sayılabilecek bazı çevirilerin kaydı yapılmaktadır. Seslendirme ajansı bu anlamda dublaj ajansına oranla daha çok ticari hizmetlerin sunulduğu ajanslardır. Case Study Projeleri de ticari amaçlara yönelik faaliyetlerin kapsamında yer aldığı için, anlaşma yapacağınız ajansın seslendirme alanında faaliyet gösterdiğine ve tecrübe sahibi olduğuna dikkat etmenizde yarar vardır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp ile Hızlı Destek