fbpx

Marka İmaj Seslendirme

İmaj Seslendirme

Marka İmaj Seslendirme

Marka imaj seslendirme; ‘müşterilerin marka hakkında düşündükleri’ ya da ‘müşterinin kafasında markanın algısı’ olarak tanımlanabilir. Marka imajı, başarılı bir marka kimliğinin olumlu bir sonucu olarak zamanla gelişir. Marka imajının oluşması için müşterilerin mutlaka ürün veya hizmeti kullanması gerekmez, marka ile olan etkileşimlerine dayanarak da bir imaj oluşur. Kullanılmayan ürün ve hizmete karşı bir etkileşimin oluşması ise yapılan pazarlama faaliyetlerine bağlı olarak gerçekleşir.

Bir marka farklı müşteriler tarafından farklı algılanabilir. Dolayısıyla, tutarlı bir marka imajının oluşumu, herhangi bir işletme için çok önemli ve zor bir iştir. Günümüzde en güçlü marka kimlikleri anında hatta küçük çocuklar tarafından bile tanınabilir ve bu işletmeler hakkında herkesin zihinlerinde aynı mesaj oluşmaktadır. Onlara örnek olarak Apple, Coca Cola, Adidas, Nike gibi büyük şirketleri gösterebiliriz. Bu şirketler markalarını tanıtmak ve geliştirmek için her yıl milyonlarca dolar, pound ve avro harcıyor, çünkü satışlarını ve pazar paylarını doğrudan etkilediğini biliyorlar. Bu büyük markalara bakarak güçlü bir marka imajının avantajlarını şu şekilde özetleyebiliriz;

  • Mevcut müşterilerin güvenini artırır. Onları tutmada yardımcı olur.
  • Daha iyi iş & müşteri ilişkisi sağlar.
  • Markaya yönelik yeni müşteri sayısı arttıkça daha fazla kar elde edilir.
  • Aynı marka altında yeni ürünler sunmak kolaydır.

Kötü imajı olan bir şirket, operasyon yapmakta zorlanabilir ve aynı marka altında yeni bir ürün piyasaya süremeyebilir.

İmaj Seslendirme ve Reklam Seslendirme Arasındaki Farklar

Marka imaj seslendirme; markanızın reklam filmi, tanıtım filmi, viral filmi gibi reklam çeşitlerinin daha çok son bölümlerinde, dış ses tarafından karakteristik bir ses ile ‘marka ismi veya ‘sloganının seslendirilmesidir.’ Reklamlarda, izleyiciyi veya dinleyiciyi etkileyen en etkili kısım burasıdır. İmaj seslendirme, film fragmanlarında da sıkça rastladığımız bir seslendirme şeklidir. Çünkü filmlerin reklamı da fragmanları olarak bilinir.

Reklam filmleri; ürünü, filmi veya hizmeti anlatan ya da bir kampanyadan bahseden uzun bir metin okuması ile gerçekleştirilir, ancak marka imajını temsil eden ‘marka ismi’ veya ‘marka sloganı’ bir kaç kelime veya bir cümledir. Reklam metinlerinden ayrı düşünülmelidir ve seslendirilirken çok daha fazla özen gösterilmeli, gerekirse farklı bir tarzda okunmalıdır. Hatta bazı markaların, reklam metinlerinde içerik için farklı, imaj bölümü için ise farklı bir dış ses kullandığını görebiliriz.

Örneğin: Motorola markasının tüm reklamlarının sonunda bir imza niteliğinde duyduğunuz ‘Hello Moto’ sloganı herkesçe bilinen bir imaj seslendirmesidir.

Markayı hiç kullanmasanız dahi motorola deyince aklınıza gelen ilk şey belki de bu sloganıdır. Ayrıca yine bu marka için dikkat ederseniz tüm reklam metinleri farklı bir içeriğe sahip olmasına rağmen, hatta belki farklı seslendirmenler tarafından okunmasına rağmen imaj seslendirmesi hep aynıdır ve reklam metninden bağımsızlaştırılmıştır. Buradan yola çıkarak diyebiliriz ki imaj seslendirme, reklam seslendirmesine profesyonellik kattığı gibi akılda kalıcılığı da artırır.

İmaj seslendirmesine çoğu zaman radyo ID’leri ve televizyon jeneriklerinde de rastlarız. İmaj seslendirmen radyo istasyonunun ismini, tanıtımlarını, televizyonlarda da tüm tanıtım ve fragmanları seslendirir ve bu mecralar imaj sesi olarak kullanacakları kişilerle çoğu zaman uzun vadeli anlaşmalar imzalamaktadır.

Son olarak, imaj seslendirmesinde de, seslendirme sanatçısı seslendirme ajansı tarafından belirlenip, sonrasında müşterinin onayıyla seçildiği bilgisini de hatırlatmak isteriz. O sebeple çalışmayı düşündüğünüz seslendirme ajansları ile imaj sesindeki beklentilerinizi tüm detaylarıyla konuşmanızı tavsiye ederiz.

Piyasada ajanslardan ‘marka sesi’ diyerek aslında ‘marka imaj sesi’ isteyen müşteriler de yok değildir ancak bahsettiğimiz gibi ikisi teknik olarak farklılık göstermektedir. Tabi ki marka sesi olarak kullanılan bir ses sanatçısı imaj sesi olarakta kullanılabilir. Fakat ajanslarla iş anlaşması yaparken bu farkı bilmekte yarar vardır.

İmaj Seslendirme Karakteri

İmaj seslendirmeleri, etkileyici ve akılda kalıcı olması gerektiği için ses karakterleri de etkileyici ve akılda kalıcı ses tonuna sahip seslendirmenlerden seçilmektedir. Bu sesler de daha çok ‘bas ses’ halk arasında ’pes ses’ ya da ‘tok ses’ de denir dediğimiz seslerden seçilir çünkü bas seslerin insanlar tarafından daha güven verici, karakteristik ve karizmatik bulunduğu bir gerçektir. Bahsettiğimiz bu ses tonu özelliğini taşıyan bir erkek veya kadın sesi, hatta markanın grubuna göre bir çocuk sesi de imaj sesi olarak tercih edilebilir. Ancak bilinen oranlarıyla dünya genelinde en çok erkek seslendirme sanatçıları imaj seslendirmesi yapmaktadır. Bunun nedeni de onların biyolojik olarak bas ses tonuna sahip olma oranlarının yüksekliğidir.

Markanız için imaj sesi arıyorsanız, alanında profesyonel seslendirme sanatçılarının olduğu ses bankasıyla, 10 yılı aşkın seslendirme tecrübesine sahip BiberSA Prodüksiyon’un web sayfasını ziyaret edebilir, imaj seslendirme sanatçılarını dinleyebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp ile Hızlı Destek