IVR nedir? İsterseniz bununla başlayalım. IVR ‘’Interactive Voice Response’’ yani Sesli Yanıt Sistemidir. Firmayı arayan müşteriler IVR sayesinde menü seçeneklerindeki ilgili kodlamayı tuşlayarak istedikleri birime yönlendirilirler. IVR Seslendirme; hizmeti diğer bir ismiyle IVR Anons hizmeti, Türkiye’deki kurumsal firmaların telefon santrallerine kurulan IVR robotun tercihi yapılan seslendirme sanatçılarıyla yapılan seslendirmelerdir.

IVR Seslendirme Hizmeti

Seslendirme Ajansı Castında, IVR seslendirme hizmeti içeriğinde sadece IVR okuma konusunda uzmanlaşmış sesler mevcuttur. IVR Sesleri, ikna edici, kibar, etkili konuşabilen, çabuk ve iyi seslerdir. IVR Seslendirme sesleri Seslendirme Ajansı castında yer alarak, IVR seslendirme ve Santral Seslendirmeleri hizmetini satın almak isteyen müşterilerin beğenisine sunulmaktadır. IVR seslendirme Santral Seslendirme gibi hizmetlere özel olan sesler, müşteriler tarafından ses castından seçilerek IVR seslendirme menüsü seslendirmene seslendirilir.

IVR seslendirme sesleri özellik olarak etkileyici konuşabilen, iyi bir ses tonuna sahip olması şarttır. Çünkü IVR ve Santral seslendirmeleri firmaların ilk müşterilerle temasa geçtiği alanlardır. Dolayısıyla firma adına müşteriyi ‘Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?’ yada …….. Hoş geldiniz dâhili numarayı biliyorsanız tuşlayınız. Şeklinde karşılamak için IVR seslendirme seslerinin çok iyi seçilmiş olması gereklidir.

IVR santrallerinde robot seslendirmelerden ve saatlerce beklemekten bıkmış lığımız, isyan etmişliğimiz vardır. Robot sesleri sevmeyiz. Ancak şunu unutmamak gerek, IVR santralleri aynı anda yüz kişinin aradığını düşünürsek, bu aynı anca cevap verebilecek yüz personel demektir. Dolayısıyla IVR Santrallerinde ilk girişte bizleri karşılayan robot ses, doğru bölümdeki müşteri temsilcisine yönlenmemize yardımcı olur. IVR santral robot seslerinin yine gerçek seslerden seçilmesi gerektiğini savunmaktayız. Ama mümkünse robot olmasın. Hani İBB’nin metrobüs ve metrolarda kullandığı robot ses var ya onlardan bahsediyoruz.

Sizlere Seslendirme ve Dublaj alanında faaliyet gösteren yılların tecrübeli seslendirme ajansı BiberSA Prodüksiyon ses castında yer alan IVR Seslendirme Seslerini takdim ediyoruz.