fbpx

IVR Seslendirme Sesleri

IVR Seslendirme Sesleri

IVR Seslendirme Sesleri

IVR Seslendirme Hizmeti

IVR seslendirme, genel olarak anons seslendirmeleri diye adlandırılan seslendirme kategorisinin altında yer alır, halk arasında santral seslendirme olarak da isimlendirilir. Fakat orijinal adı ‘’Interactive Voice Response’’ yani “Sesli Yanıt Sistemi” dir ve aslında küçük bir farkla santral seslendirmeden ayrılır.

IVR anons, teknolojinin gelişmesi ve hizmet sektörünün telefonlarda dahi hizmet verecek düzeye gelmesi ile ortaya çıkmıştır. Santral seslendirmeye göre biraz daha kapsamlıdır, yani santral seslendirme kısa bir kaç menüden oluşurken, IVR seslendirme çok daha fazla menü içermektedir.

IVR sistemi şu örnekle daha iyi izah edebiliriz; önceleri bankanızın müşteri hizmetlerini aradığınızda sizi sadece belli departmanlara yönlendiren bir santral seslendirmesi duyuyordunuz ve tuşlama yaptığınızda o departmanla ilgili bir müşteri temsilcisine bağlanıyordunuz. Ancak sırada başka müşteriler varsa belki çok basit bir işlem için dakikalarca telefon başında beklemeniz gerekiyordu ve sonunda beklemekten sıkılıp telefonu kapatıyordunuz. Böylece hizmet alamadan aramanız sonlanıyordu. Son zamanlarda bu tip durumların önüne geçmek için, hizmet kalite standartlarını yükselterek basit işlemlere yönelik ekstra menüler eklediler. Bu menüler sayesinde bir yapay zeka ile konuşarak şifre değiştirme, bakiye sorgulama ve kampanyalar hakkında bilgi alma gibi işlemleri müşteri temsilcisine bağlanma ihtiyacı duymadan ve bekleme yapmadan halledebiliyorsunuz. İşte IVR sistemi budur. Ancak halk arasında hala santral seslendirme olarak isimlendirilmeye devam etmektedir. O sebeple teknik olarak birbirinden ayrılsada konuşma dilinde bir farkı yok diyebiliriz ya da santral seslendirmeyi geleneksel yöntem, IVR seslendirmeyi modern yöntem olarak tarif edebiliriz.

IVR’nin sağladığı kazanımlara bakacak olursak; en önemli özelliği olarak, firmaları arayan müşterilerin çoğunun, işini operatöre gerek duymadan yapabiliyor olması sebebiyle, sorunlara sağladıkları hızlı çözümler, verdikleri bilgilendirme ve cevaplar, hem iş akışında önemli bir vakit kazanımı sağlanıyor hem de müşteri memnuniyeti kazanma noktasında firmalara destek oluyor. Ayrıca firmaların daha prestijli görünmesini sağlayarak, güven veriyor. Yine de IVR santralindeki robot seslendirmeden hoşlanmayan bir kesim de yok değil. Çünkü geleneksel insanlar telefonun diğer ucunda canlı biri tarafından verilecek hizmeti daha güvenilir bulmaktadır. Ancak şunu unutmamak gerek, IVR santralini aynı anda yüz kişinin aradığını düşünürsek, bu aynı anca cevap vermesi gereken yüz personel gerektiği anlamına gelir ve yüz kişiden fazla yapılan her arama için telefonun diğer ucunda belirsiz bir süre beklemeniz gerekir. Dolayısıyla IVR santrallerinde ilk girişte bizleri karşılayan robot ses, doğru bölümdeki müşteri temsilcisine yönlendirilmemizde yardımcı olur ve en azından aramamızın işleme alınmış olduğunu bilmek bekleme sürelerini daha çekilebilir hale getirir.

Biz de bu noktada IVR santral robot seslerinin mutlaka gerçek seslerden seçilmesi gerektiğini savunmaktayız. Mümkünse robot ses olmasın ki en azından müşteriler ilk karşılamada insan sesi sıcaklığını hissedebilsinler.

IVR Seslendirme Sesleri

Her alanın seslendirme tavrı farklıdır ve seslendirme sanatçıları her ne kadar seslerini bir çok tavra evirebilselerde özellikle bir alanda sürekli iş almaları onları o alanın seslendirmesinde daha tecrübeli hale getirir ve dolayısıyla da daha fazla tercih edilmesine sebep olur. O nedenle seslendirme ajanslarının castındaki uzman seslerin özellikle tecrübe kazandığı alanlar mutlaka vardır. Bu bağlamda bir seslendirme ajansının castında, IVR okuma konusunda uzmanlaşmış sesler de mevcut olacaktır.

IVR sesleri, ikna edici, kibar, etkili konuşabilen ve iyi bir ses tonuna sahip olması gereken seslerdir. Çünkü firmalar ilk olarak çağrı merkezi aracılığı ile müşterilerle temasa geçmektedir. Dolayısıyla etkileyici bir giriş yapmak önemlidir. O zaman firma adına müşteriyi ‘Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?’ ya da ‘Hoş geldiniz! Dâhili numarayı biliyorsanız tuşlayınız…’ seklinde karşılamak için IVR seslerinin çok etkileyici ses tonuna sahip sanatçılardan seçilmiş olması gereklidir.

Peki IVR seslendirme süreci nasıl oluyor?

Yapılacak proje sürecinde, IVR robotu için tercih edilen seslendirme sanatçısı tarafından, hazırlanan metnin okunması şeklinde yapılıyor. Konuşacak seslendirme sanatçıları ise BiberSA Prodüksiyon gibi seslendirme işi yapan ajansların ses bankasında bulunan seslerden seçiliyor.

Sizler de BiberSA Prodüksiyonun web sitesini ziyaret ederek, seslendirme ve dublaj alanında faaliyet gösteren yılların tecrübeli seslerinin bir araya geldiği ses castında yer alan IVR seslendirme seslerini dinleyebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp ile Hızlı Destek