Jingle Türkiye’de pek çok kişi tarafından internette okunduğu gibi yazılarak arama yapılmaktadır. Cingıl diye arama yapanların oranı oldukça fazladır. Jingle, kelime anlamıyla iki adet çan’a verilen isimdir. İki adet çanın çıkardığı ses ise yine jingle olarak tanımlanır. Jingle, kelime anlamıyla İngilizceden dilimize gelmiştir. Medya üretimi sektöründe ise Jingle, şarkılı reklamlara, melodili kısa müziklere verilen isimdir. Bizler bu yazımızda ise jingle’ın sektörümüzdeki teknik anlamından bahsedeceğiz.

Peki nedir bu Jingle?

Marka, Hizmet ya da ürüne yönelik akılda kalma oranı yüksek şarkılı reklamlara jingle diyoruz. Marka, Hizmet ya da ürün için alınan detaylı ön bilgiler (brief) doğrultusunda metin yazarı tarafından jingle sözleri yazılıyor. Daha sonra aranjör sözleri müzik ile aranje ederek ana melodiyi ortaya çıkarıyor. Bu aranje aşamasında müzikte kullanılacak enstrümanlar da seçiliyor. Jingle yapımında Son aşamamız ise vokal seçimi ve okuma. Jingle, melodiye uygun vokal tarafından okuması yapılarak, Jingle dediğimiz şarkılı reklam ortaya çıkmış oluyor.

Jingle yapım aşaması ise aşağıda BiberSA Prodüksiyon stüdyosunda çekilen videomuzda yer alıyor. Bir markaya hazırlanan jingle’ı bu kısa videoyla adım adım anlatmaya çalıştık.

Jingle medya üretimi sektörünün en etkili reklam çeşitlerinden birisidir. Akılda kalıcılığı, ezberlenme oranı yüksek olan çalışmalar arasında yer almaktadır. Jingle stüdyosunda hazırlanan jingle, aranjör, vokal ve söz yazarı tarafından sıkı bir çalışma ile hazırlanmaktadır. Bir Jingle için yapım süresi olarak bir iş günü sürdüğü bilgisini verebiliriz. Öyle zaman olur ki, jingle hazırlamak günlerce, hatta haftalarca sürebilir.