fbpx

Metin Seslendirme

Metin Seslendirme

Metin Seslendirme

Seslendirme ve Dublaj ajanslarında reklam senaryolarının, text lerin bulunduğu yazılı sayfalar reklam metinleri, dublaj metinleri, okuma metinleri şeklinde anılırlar. Bu ’metin’ jargonu medya üretimi sektöründe oldukça yaygın olmakla birlikte sektör çalışanları konuya vakıftır. Reklam metinleri reklam metin yazarları tarafından firmadan alınan brief doğrultusunda yazılırlar. Müşteri ve ajans iletişimi reklam metinlerinin son hali açısından çok önemlidir. Zira müşteri reklam metininin seslendirilmeden önceki halini mutlaka görmek ve okumak ister. Müşterinin onay verdiği reklam metini nihayet seslendirilmeye hazırdır. Yine müşterinin onayına sunulan metin için uygun olan seslendirme sanatçıları tercih neticesinde stüdyoya prova okumasına davet edilir. Aynı gün yapılacak olan kayıt öncesi prova okumaları gerçekleştirilen metinler, ruhuna uygun seslendirilir.

Metin Seslendirme Programı

Reklam metinleri, tanıtım filmi metinleri, belgesel seslendirme metinleri gibi birçok içerik seslendirme ve dublaj ajanslarında bir program dahilinde seslendirilir. Bu programı oluşturan seslendirme yönetmenleri metnin türüne göre cast oluşturtarak ilerler. Metin içerisinde karakter seslendirmeleri varsa dublaj sanatçılarına, reklam metinleri varsa seslendirme sanatçılarına randevu verilir. Metinler analiz edildikten sonra metnin içeriğine göre seslendirmesi bir program dâhinde yapılır. Seslendirme stüdyolarının Metin seslendirme programları dışında işin birde yazılımsal boyutu vardır. Yani software. Seslendirme yapan programları bu tür işlere meraklı kişilerin boşuna aramamasını tavsiye ediyoruz. Hazır metin seslendirme programları seslendirme için pek tercih edilmezler. Robotik ses ve samimiyetsiz bulunduklarından bu tür seslendirmeyi kullanan firmalara da amatör nazarıyla bakılır.

Diyalog metin seslendirme

Diyalog reklam metinleri daha çok teatral içeriklerin bulunduğu metinlerdir. Mutlaka birkaç seslendirme sanatçısının birlikte katıldığı okumalardır. Diyalog metin okumalarında bol çevre sesleri, rabarba ve efekt kullanılır. Seslendirme sanatçıları bu tür metinlerde tiyatral yeteneklerini en üst sevide kullanarak reklam metninin ruhuna uygun seslendirme yapılır. Diyalog Reklam metinlerine örnek olarak;

*

-KOMŞU SENİN TRAKTÖRÜN MARKASI NEYDİ?
-YAHU BENİM TRAKTÖR NEW HOLLAND, BABAMDA DA MASSEY VAR…
-YANİSİ BİRİNİN BAKIM ZAMANI GELDİ, DİĞERİ DE ARIZA YAPTI
-TRAKTÖRCÜM İŞİNİ BİLİYO DESENE 🙂

*

ÇOCUK: ANNECİİM BUNU MASANIN ALTINDA BULDUM

ANNE: AYY MİTHAAAT ÇOK KÖTÜSÜN… UNUTTUN SANDIMM

BABA: HİÇ UNUTUR MUYUM HAYATIM DAAA SEN BANA ALMADIN MI BAKİM

ANNE: KOÇAK GOLD’DA İNDİRİM VAR DEDİLER, TAM ZEVKİNE GÖRE ALTIN KAPLAMA SAAT ALDIM

BABA: AA BENDE ORDAN ALDIM İYİ Kİ KARŞILAŞMADIKJ

ÇOCUK: OH VALLA HERKESE HEDİYE VAR BİZE YOK

BABA: BEN GÜZEL KIZIMI HİÇ UNUTUR MUYUM SANADA ALTIN KOLYE ALDIM FISTIĞIM

Metin seslendirme denilince akla sadece reklam metinleri gelmemeli. Tanıtım filmi, reklam filmi, e-learning, belgesel, santral anons, dublaj, altyazı gibi içeriklerin yazıları da yine metin olarak anılır ve metin seslendirme kapsamına girmektedir.

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp ile Hızlı Destek