Metin Seslendirme

Metin Seslendirme

Metin Seslendirme

Seslendirme ve dublaj ajanslarında reklam senaryolarının bulunduğu yazılı sayfalar; reklam metinleri, dublaj metinleri, okuma metinleri şeklinde anılırlar. Reklam metinleri, reklam metin yazarları tarafından, firmadan alınan briefler doğrultusunda yazılırlar. O sebeple müşteri ve ajans iletişimi, reklam metinlerinin yazım süreci için ve metinlerin son halini alması açısından çok önemlidir. Bu sürecin sonunda da müşterinin onay verdiği reklam metni nihayet seslendirilmeye hazır olur. Yine müşterinin onayı ile seçilen seslendirme sanatçısı stüdyoya, prova okumasına davet edilir ve aynı gün metin kaydı da alınarak diğer prodüksiyon süreçlerine hazır hale getirilir.

Reklam metni yazma işi bir reklam projelerinin en önemli aşamalarından birisidir. Çünkü firmanın sunduğu ürün veya hizmeti hedef kitlesine anlatabilmek için kısıtlı bir zamanı vardır ve uzun uzun anlatılmak istenen özelliklerin birkaç kelime ile ifade edilebilmesi, ayrıca da bu ifadelerin yeterince etkileyici olması gerekir. Bunun için de profesyonel reklam metni yazarları ile çalışılmalıdır.

Metin Seslendirme Programı

Reklam metinleri, tanıtım filmi metinleri, belgesel metinleri, e-öğrenme, santral anonsları gibi birçok seslendirme projesi, seslendirme ve dublaj ajanslarında metin analizi yapıldıktan sonra, içeriğine uygun bir program dahilinde ilerler. Bu programı oluşturan seslendirme yönetmenleri, metnin türüne göre cast oluşturur ve metin içerisinde karakter seslendirmeleri varsa dublaj sanatçılarına, düz metinler varsa seslendirme sanatçılarına randevu verir.

Seslendirme sanatçılarının profesyonellikleri ne kadar önemliyse de sesin en saf haliyle, bozulmadan kayıt edilmesi de bir o kadar önemlidir. O sebeple güçlü ve güvenilir bir seslendirme yazılımı kullanılması gereklidir. Geliştirilen programlar birçok ihtiyaca hitap etmektedir. Örneğin bazıları çoklu ses kaydı için geliştirilmişken bazıları da daha gelişmiş ses düzenlemesi üzerine geliştirilmiş programlar olur. Ancak hazır metin seslendirme programları, seslendirme işleri için pek tercih edilmezler. Çünkü robotik sesler kullanıldığından ve bu sesler samimiyetsiz bulunduklarından dolayı bu tür bir yazılımı kullanmak amatörce ve başarısız bir çalışma ortaya çıkaracaktır.

Diyaloglu Metin Seslendirmeleri

Diyaloglu reklam metinleri, daha çok tiyatral içeriklerin olduğu metinlerdir ve mutlaka birkaç seslendirme sanatçısının birlikte katıldığı okumalarla yapılır. Seslendirme sanatçıları bu tür metinlerde, tiyatral yeteneklerini en üst seviyede kullanarak reklam metninin içindeki oyunu en iyi şekilde vermeye çalışırlar. Ayrıca metinlerde seslendirme haricinde bol çevre sesleri, rabarba sesler ve efektler de kullanılır.

Diyalog Reklam metinlerine örnek olarak;

  • Komşu senin traktörünün markası neydi?
  • Yahu benim traktör New Holland, babamda da Massey var.
  • Yanisi birinin bakım zamanı geldi, diğeri de arıza yaptı.
  • Traktörcüğüm işini biliyor desene!

*

ÇOCUK: Anneciğim! Bunu masanın altında buldum.
ANNE: Ayy Mithaaat çok kötüsün! Unuttun sandım!
BABA: Hiç unutur muyum hayatım daaa sen bana almadın mı bakayım?
ANNE: Koçak Gold’da indirim var dediler, tam zevkine göre altın kaplama saat aldım.
BABA: Aaa, bende ordan aldım iyi ki karşılaşmadık!
ÇOCUK: Oh valla, herkese hediye var bize yok!
BABA: Ben güzel kızımı hiç unutur muyum? Sana da altın kolye aldım fıstığım.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp ile Hızlı Destek