Rabarba Nedir?

Rabarba Nedir?

Rabarba Nedir?

Medya sektöründe “rabarba” kısaca; anlaşılmayan kalabalık insan gürültüsü ya da uğultu olarak tarif edilebilir. Dizi / filmlerde figüran rolündeki insanların arka tarafta sohbet ediyor gibi görünen tavırlarla oynaması da rabarba olarak adlandırılır, seslendirme alanında birkaç kişinin mikrofon başında aynı anda sesler çıkararak bir gürültü yaratması da rabarba olarak adlandırılır.

Biz seslendirme sektörü içindeki “rabarba” açıklamamızı daha da detaylandırırsak; sinema veya dizi filmlerdeki dublaj esnasında, kalabalık sahneleri canlandırmak ve oradaki insan gürültülerini oluşturmak için iki ya da daha çok kişinin bir araya gelerek, konuşma ve gürültü efekti yaratmak amacıyla, ana metinden bağımsız olarak yaptıkları seslerin tümüdür diyebiliriz. Kimi zaman bağrışma, kimi zaman fısıltı gibi çıkarılan seslerin tamamı ihtiyaç olan kalabalık sahneler için “efekt” niyetiyle kullanılır. Bu sesler, aksiyon filmlerindeki kavga sahnelerinde, bir bankada, bir barda ya da hastanelerin acil servislerinde geçen kalabalık ortamlı film/dizi sahnelerinde karşımıza çıkmaktadır. Sesleri oluşturmak için sektörde genelde de acemiler kullanılır.

Halk arasında “Rabarba” ifadesini “labarba” olarak da kullananlar bulunmaktadır ancak bunun yanlış bir kullanım olduğunu ifade etmeliyiz. Bunun yanında bilinmesi gereken diğer bilgi ise “rabarba”nın dünya çapında bir kullanıma sahip olmadığı, sadece ülkemize özel, Yeşilçam sinemasında türemiş, sektörel bir kelime olduğudur. Sinema filmleri ve dizilerde, bu gürültüyü yapan kişilere “rabarbacı”, eylemin kendisine ise “rabarba yapmak” denilmektedir.

Rabarba / Dublaj

Rabarbanın Yeşilçam sinemasında türediğinden bahsetmiştik. Peki bu süreç nasıl oldu?

Yeşilçam sineması dönemlerinde, kokteyl parti, doğum günü, nişan, davet gibi toplantıların konu edildiği kalabalık sahnelerin çekimleri sırasında, genellikle ayakta duran davetlileri canlandıran figüranlardan, havadan sudan bir şeyler söylemeleri ve sohbet ediyor gibi yapmaları istenirdi. O zamanki şartlarda akla konuşacak mantıklı şeyler gelmeme ihtimali ve figüranların tutukluk yapıp çekimleri aksatma olasılığını azaltmak amacıyla, kolaylık olsun diye onlardan sürekli olarak “rabarba-rabarba” seslerini çıkartmaları istenirdi. Kalabalığı oluşturan kişilerin eş zamanlı olmayarak, üst üste sarf ettikleri bu kelimeler, uzaktan anlaşılmayan bir insan gürültüsü, mırıltı, uğultu şeklinde işitilir ve onların kendi aralarında sohbet ettikleri izlenimini verirdi.

Yeşilçam sinemasında durum böyle ilerlerken, o dönemlerdeki ithal filmlerin Türkçe dublajı sırasında da sürekli olarak rabarbaya başvurulurdu. Ancak Türkçe dublajının alelacele ve özensiz yapılmış olduğu bazı ithal filmlerde, diyalogların dublajının yapılmış olduğu, buna karşılık kalabalık insan seslerinin dublajlanmadan bırakıldığı da görülmüştür ve bu izleyicide doğal olarak samimiyetsiz hisler bıraktığından pek beğenilmemiştir. O sebeple rabarba önemsiz gibi görünse de, söylenenlerin hiçbir manası olmasa da, izleyicinin dikkatini dağıtıp, onları sahnedeki asıl konudan koparmayacak biçimde yapılması, samimiyeti oluşturması açısından o sahnelerin boş geçilmemesi önemlidir.

Günümüzde, Türk sinemasında rabarba çok kullanılmamakla birlikte, ses teknolojisinin gelişmesi ile dublaj esnasında rabarbaya alternatif çözümler üretilmeye de başlanmıştır. Rabarbayı eğitimli eğitimsiz herkesin yapabileceği gibi, rabarba yaparken toplu ahenge dikkat edilmesi olmazsa olmazlar arasındadır.

Rabarba, dublaj ile alakalı bir konu olduğundan, seslendirme yapılırken nadiren rabarbaya başvurulduğu olmaktadır. Bazı diyaloglu reklam seslendirmelerinde rabarba kullanımı çok efektif olmayacağından, alternatif çözümler ile rabarba talebi telafi edilir. Rabarba yapmak için bir çok kişiye ihtiyaç duyulur ve o birçok kişinin de aynı anda stüdyoya girip, kalabalık sesleri oluşturması için geniş bir alana gerek vardır. O sebeple seslendirme alanında olası bir rabarba ihtiyacı için alternatif çözümler aranırken, dublaj alanında hizmet veren stüdyolarda rabarbaya daha rahat başvurulabilinir. Yine de günümüz şartlarında, alternatif bir yöntem bulunursa pek tercih edilen bir durum değildir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp ile Hızlı Destek