Merhaba sevgili okurlar. Dergimizin bu ayki sayısında sizlerle Radyo ID ve DJ ID sözcükleri üzerine konuşacağız. Dilerseniz öncelikle ‘ID’ nin ne demek olduğundan bahsedelim. ‘ID’ (okunuş: aydi) İngilizce İndentity (kimlik) kelimesinin kısaltılması. Bu demek oluyor ki Radyo ID denildiğinde radyonun kimliğinden, radyonun kimliğinden kastedilen ise uygun formatta hazırlanmış ses dosyalarından bahsedildiğidir.

Radyo ID

Türkiye’de yerel, bölgesel, ulusal ve web radyoları Radyo ID ‘lerini oluşturmak için seslendirme ajanslarından bu konuda destek alırlar. Radyoların bu ID oluşturma işlemi her yeni yayın döneminde yenileriyle değiştirilir. Bir yıl boyunca aynı ID’ yi dinleyip sıkılan dinleyici kitlesini düşündükçe radyo yöneticilerinin radyo id’ lerini belirli periyotlarda değiştirmeleri kaçınılmazdır. Bu durum DJ ID ‘ler içinde geçerli.

Radyo ve DJ ID

Radyo ve DJ ID’ ler radyoların genel, DJ’ ler içinse özel eşsiz tanıtımlardır. Genellikle yayın tarzına göre bol efektli ya da sade seslendirilmiş yapımlar olabildiği gibi zaman zaman sadece bir müzikte Radyo ID ve DJ ID’ sini temsil eder. Radyo ve DJ için hazırlanan bu mp3 ve ya wav formatındaki benzersiz kimlikler Radyonun ve DJ’in tanıtımını yaparken, akıllara kazınmasında da çok etkili çözümlerin başında gelmektedir. Türkiye’de radyocular, radyoları için hazırlattığı Radyo ID’leri diğer rakiplerinden benzersiz olması için diğer radyoları takip etmeleri gereklidir. Tabi bu takip işi seslendirme ajansının da sorumluluğu arasındadır. Neticede hiçbir radyo ve ya dj pişti olmak istemez.

Radyo ve DJ ID / Jingle

Radyo ve DJ ID’ leri aynı zamanda ‘Jingle’ diye de anılmaktadır. Bu şekilde anılmasında bir beis yoktur, lakin Jingle tabiri genellikle şarkılı reklam olarak anıldığı gibi, şarkılı radyo jingle’ı veya şarkılı dj jingle’ı olarak ta isimlendirilmektedir. Radyo Jingle’ları ve DJ Jingle’ları yine ID gibi radyonun kimliğini temsil eder. DJ ID’ lere yayıncılık sektörünün dışında eğlence sektöründe de rastladığımız olur. Örneğin bir gece kulübünde DJ’lerin ID’ leri vardır. Şarkı aralarında kendi ID’ lerini yayınlayarak hem reklamını yapar, hem de misafirlere keyifli anlar yaşatır.

Türkiye’de radyo yayıncılığında bu çalışmalara Radyo ID ve DJ ID denilirken, televizyon ve sinema yayıncılığında fragman, VTR, intro gibi terimler kullanılır. Televizyon yayıncılığında bu terimlerin yerine ID terimini kullanmak yanlış olmaz. Ortada bir yayının kimliğini tanıtıcı bir durum söz konusuysa TV ID terimini kullanmakta bir sakınca yoktur.

Radyo ID ve DJ ID ler özel radyo ve televizyon yayıncılığının parıldamaya başladığı 1994 yılından itibaren sektör diline girmiş, Radyo ID ve DJ ID konusunda hizmet veren seslendirme ve dublaj ajansları bu konuda özel radyo ve televizyonlara birçok çalışma teslim etmiştir. Radyo ve Radyo yayıncılarının her yeni yayın döneminde ID siparişleri vererek yeni bir kimlikle dinleyicilerine merhaba demesi yenilik ve değişim için iyi bir adımdır. Radyo yayıncılığı sektöründe Radyo ve DJ ID’ lerinin yaptığınızın işin kalitesini artırarak işinize güç katacağına inanıyoruz. Sevgi ve selamlar… İyi yayınlar.