fbpx

Radyo Jingle ve Dj Jingle Nasıl Yapılır?

Radyo Jingle ve Dj Jingle Nasıl Yapılır?

Radyo Jingle ve Dj Jingle Nasıl Yapılır?

Daha önce “Radyo ve DJ Jingle nedir?” soruna yönelik detaylı bir anlatım yapmıştık. Bu yazımızda da jingle çalışmasının yapım sürecinden bahsetmek isteriz. Ama bu yazıyı okumadan önce “Radyo ID ve DJ ID Nedir?” başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kısaca hatırlatmak adına; önceki yazımızda “radyo jingle” ve “DJ jingle” tabirlerinin sektörde “radyo ID” ve “DJ ID” olarak da anılmakta olduğundan, jingle çalışmalarının bir radyo veya dj için kimlik niteliğinde olduğundan ve aralarındaki farklılıklardan bahsetmiştik.

ID, yayıncılık sektöründeki tanımı itibariyle radyo veya dj için belirleyici, eşsiz bir sunumdur. Radyoyu açan dinleyicinin veya club’a giden bir misafirin bu tanıtımı dinleyerek hangi radyoyu dinlediğini ya da hangi dj’in yayın masasında olduğunu belirleyen kısa, değişik formatlardaki ses dosyalarıdır.

Radyo ID / Jingle Yapımı:

Radyo ID yapım sürecinde kısaca şu aşamalar izlenir;

  • Radyo ID yapımına başlamadan önce, radyodan brief alınır çünkü yapılacak işte beklentileri karşılamak önemlidir.
  • Özgün sloganlarla hazırlanan okuma metinleri radyo yönetimine sunulur.
  • Yönetimden alınan onay sonrasında, “Radyo ID” çalışması için ses seçimi yapılır.
  • Sonrasında iş, seslendirme ajansının ses tasarımı ve efektlendirme yeteneğine kalmıştır.

Radyo Jingle tasarımı bittikten sonra, radyonun artık bir “ID” si vardır diyebiliriz. Dinlenilen radyo kanalı bu ID ile yayın yapmaya başlayacak ve dinleyiciler tarafından bu ID ile anılacak, bilinecektir.

Dj ID / Jingle Yapımı:

Dj ID yapım sürecinde kısaca şu aşamalar izlenir;

  • Dj ID yapımına başlamadan önce dj’in program içeriği hakkında ve istekleri doğrultusunda brief alınır.
  • Özgün sloganlar seçilerek jingle metni hazırlanır.
  • Dj sonraki aşamada kendisini temsil edecek ID seslendirmenini seçer.
  • Seslendirme sanatçısı Dj hakkında hazırlanan bu metinleri seslendirir.
  • Sonrasında ses tasarımı yapımı işine geçilir. Burada seslendirme ajansının ses tasarımı ve efektlendirme yeteneği önem kazanmaktadır.

Dj Jingle çalışması tamamlanınca artık Dj’in bir “ID” si vardır diyebiliriz.

Radyo Jingle ve Dj Jingle yapımında en önemli konuların başında, seslendirme ve ses tasarımının iyi yapılmış olması gerekir.

Radyo Jingle veya Dj Jingle yapmak için özel bir program yoktur. Bu çalışmalar tüm audio edit programları ses tasarımı içini kullanılabilmektedir. Kullanacağınız programları çok iyi bilmiyorsanız, ilgili programın kullanımına ait bilgilendirici videolar için web sayfalarından ya da YouTube’dan destek almanızı öneririz.

DJ’lerin internette ‘jingle yapma programları’ başlığıyla arama yapmadan önce önemli bir konuda bilgi sahibi olmaları gerekir. En iyi DJ Jingle yapma programı veya Radyo Jingle yapma programı yoktur. En iyi ses tasarımcısı vardır diyebiliriz. Çünkü bir çok program ile bu tasarım yapılabilir ancak sadece profesyonel bir tasarımcının elinden çıkan projeler en iyilerden olabilir. Meraklısına en iyi tavsiyemiz bu bilgiler olacaktır.

BiberSA Prodüksiyon Seslendirme ve Dublaj Ajansı bünyesindeki profesyonel ses tasarım mühendisleri tarafından, Radyo ve Dj Jingle tasarımı yapılmaktadır. Profesyonel projelerinizde destek almak için bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp ile Hızlı Destek