Radyo reklam fiyatları neye göre belirlenir?

Radyo reklam fiyatlarını belirlerken radyolar iki önemli unsuru referans almışlar. Radyoların dinlenme oranları ve serbest piyasa ekonomisi. Yani hangi radyonun dinlenme oranı yüksek ise (bir aylık ortalamada) o radyonun saniye birim fiyatı pahalıdır sonucunu çıkarabiliriz. Ayrıca radyoların (ulusal radyolar için geçerlidir) ODT (Off Drive Time) ve DT (Drive Time) diye adlandırdıkları saatler vardır. Ki bu televizyon sektöründe prime time diye geçer. Ynai en çok izlenen zaman dilimi. Evet, radyolarında DT ve ODT diye adlandırdıkları saatler var. DT zaman dilimi ODT ye göre daha pahalıdır. Özellikle İstanbul’da uygulanmaya başlanan trafik olan zaman dilimi ve trafik olmayan zaman dilimlerinin referans olarak alınması, aslında en çok dinlenen zamanın trafik zamanının olduğunun tespitidir. Radyoların aylık dinlenme oranları hakkında bilgi edinmek içinse özel araştırma şirketlerinden bu konuda çeşitli istatistiki bilgiler alınabilmektedir. Radyoya bir reklam spotu geldi diyelim. Nasıl fiyatlandırıldığına bakmak ister misiniz?

Radyo reklam fiyatları nasıl hesaplanır?

Örneğin, A firması için hazırlanan 30 saniyelik bir spotu B radyosunda günde 10 tekrar yayınlatmak istiyoruz. Bu durumdaki formül şu şekildedir. Maliyet/Günlük = A (30 saniyelik spot) * B (radyo saniye birim fiyatı) * C (günlük tekrar sayısı) Formülü ile bulunabilir.

Radyo reklam seslendirme fiyatları?

Tabi unutmamak lazım, radyo reklamının yayın maliyeti olduğu gibi, birde yapım maliyeti var. Marka, ürün, hizmet için önce reklam metni yazılır. Sonra seslendirmen tarafından seslendirmesi yapılarak müziklendirmesi yapılarak yayına hazır hale getirilir. Seslendirme Ajanslarının yerel ve bölgesel radyolara özel hazırladığı radyo reklam paketleri mevcuttur. Ulusal radyolarda yayınlanacak reklam seslendirmeleri içinse radyo reklam spotu hizmeti sunan BiberSA Prodüksiyon, Jingle ve reklam seslendirme hizmetleri veriyor.