Reklam metinleri medya üretimi sektöründe; ürün, hizmet ve marka için reklam ajansı, seslendirme ajansı, dijital ajanslara verilen brief doğrultusunda uygun sözcüklerle ifade etmek, reklam metni hazırlamaktır. Reklam metinlerinde çeşitli diller kullanılır. Kullanılan bu diller belki bir jargon, belki hafif argo, belki kurumsal, belki de masal sal olabilir. Önemli olan ürün, marka veya hizmetin reklam filmi ya da radyo spotunda vurgulanması gereken kısımların en kısa şekliyle yazılması işlemidir.

REKLAM METNİ HAZIRLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER ;

Reklam metninin birçok şeyi kısa ve öz anlatmasıdır. Uygun olanı da budur. Reklam metninin kısa olması reklamın hem yayın bütçesini etkileyecek hem de reklamın daha etkili sıkmadan dinlenmesini veya izlenmesini sağlayacaktır. Bizler ‘reklam metinleri’ terimini daha çok radyo reklamlarında kullanıyoruz. Televizyon reklamlarında kampanya, duyuru gibi kısa reklam filmlerindeki metinler yine reklam metinleri kapsamına girerken, senaryo gerektiren reklam filmleri için ‘reklam senaryosu’ terimini kullanıyoruz. Radyo reklamları için yazılan metinlere radyo reklam metinleri adını veriyoruz.

RADYO REKLAM METİNLERİ ÇEŞİTLERİ;

Radyo reklam metinleri thetral ve düz metin şeklinde yazılırlar. Thetral reklam metinleri daha çok birden fazla seslendirme sanatçısının senaryoya dâhil edildiği reklam metinleridir. Reklam metinleri bazen bir kişi üzerinden de yazılabilmektedir. Radyo reklam metinlerinin içeriğinde kimi zaman diyalog iki kişi arasında kimi zaman ise ikiden fazla kişinin arasında geçebilmektedir. Radyo reklam metinlerinde her zaman vazgeçilmez olan ‘dış ses’i de unutmamak gerek tabi. Dış ses her zaman son sözü söyler. Dış ses marka, ürün ve hizmet ismini ve sloganı son olarak okur ve film biter.

HAZIR RADYO REKLAM METİNLERİ;

Hazır radyo reklam metinleri aklına çok fazla bir şey gelmeyen, ilham anı olmayan, dertli reklam metni yazarlarının başvurduğu yöntemdir. Farklı marka için hazırlanmış reklam metinleri yazarın son kurtarıcısıdır. İnternette harıl harıl hazır reklam metinleri arayan güruh, reklam metinlerini buldukları vakit bir iki ufak değişiklikle sözcüklerin yerini değiştirerek yeni bir reklam metni oluştururlar. Bizler buna uyarlama diyoruz.

Reklam metni örnekleri;

Medya üretimi sektöründe ulusal televizyon kanallarında örnek olması açısından sizlere hazır reklam metinlerini sunuyoruz.

Reklam metinlerini incelerseniz, nerede vurgu verildiği, hangi ürünlerin, hizmet ön plana çıktığını tespit edip dilediğiniz yorumu yapabilirsiniz. Şunu unutmamakta fayda var reklam metinleri mutlaka bir uzman tarafından yazılmalı, eğer yazılmış ise yine bir metin yazarı tarafından redakte edilmelidir.
Tek solukta okunması gereken uzun cümleler içeren bazı reklamlarda vardır. Örneğin Japon kozmetik devi Platinum vuvu ya hazırlanan reklam metinleri gibi.

GILLETTE

Erkekler traş olurken, hiçbir kılı atlamamak için bunu yapar Biz de, BUNU… Flexball teknolojili, yeni Fusion Proglide… Maksimum temas sağlar, ve ardında neredeyse tek bir kıl bile bırakmaz Gillette…

VODAFONE

Türkiye’nin doğusu batısına, kuzeyi güneyine, şimdi çok daha yakın… 7000 farklı çekim noktamızla, Türkiye’nin dört bucağını, Vodafone Süpernet 4,5 G ile buluşturuyoruz. Siz de Vodafone’a gelin, dört bucak G farkını deneyimleyin…

ALO DETERJAN

Zorlu kirlere elveda! Yüzde yüz ALO beyazlığı, sıfır ön işlem ALO… Kolay yoldan mükemmel sonuç

ŞAHİN SUCUKLARI

Sucuktan pastırmaya, kavurmadan mantıya, fabrikadan kapında Hemen tıkla gelsin Şahin 7/24.com Şimdi bir telefonla kapında! Ara gelsin! 444 13 71 Ara gelsin!

FIRATPEN SELENİT

Zamanın ruhunu, Yapılardaki değişimi Ve yeni yaşam konforunu öngörerek Tecrübe ve teknolojinin uyumuyla Fıratpen’in en estetik, en güçlü profilini tasarladık. SELENİT… Seçkin projelere yakışacak estetikte, ve her renkte… Pencerede yeni dönem… Fıratpen İnovativ Serisi’nden… SELENİT… FIRATPEN…

PLATINUM VUVU

Platinum kolloidi içeren Japon saç bakım şampuanı platinum vuvu şimdi Türkiye’de! Humus özü ve platinum kolloidi içeren formülüyle saç dökülmesi ve kepeği önlerken, hücrelerin elektrik dengesini düzenleyip, yaşlanma, stres, ultraviole ışınları gibi etkenlere karşı saçınızı korur ve maksimum seviyede yeniden yapılandırır. Online Sipariş platinumvuvu.com