Reklam metinleri yazma işi medya üretimi sektöründe olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Reklam metinlerini yazarken ilhan gelmesi, uzun cümleleri tek kelimeyle ifade edecek doğru kelimeler bulmak, uzun cümleleri daha kısa ve etkili yoldan anlatmak olmazsa olmazlardan. Peki reklam metni yazarını neden bulacağız? Reklam ajanslarında reklam metni yazarları tarafından büyük bir ustalıkla hazırlanan reklam metinleri daha sonra seslendirmen tarafından düzeltilebilir. Seslendirme sanatçısı hazır olan reklam metnini yeniden kendi vurgularına uygun redakte edebilmektedir.

Reklam metni yazarı ve seslendirme sanatçısı arasındaki uyum bu sebepten önemlidir. Müşterinin verdiği brief doğrultusunda yazılan reklam metinleri seslendirme sanatçısının redakte etmesiyle onay süreci yaşanır. Bu onay sürecinden sonra reklam metinleri seslendirilmeye hazırdır. Reklam senaryolarında verilen brief doğrultusunda seslendirme ajansı veya reklam ajansları tarafından oluşturulan senaryo içeriğe uygun, etkili, farklı, kulağa hoş gelen kelimelerden oluşmalıdır. Televizyon reklamlarında birçok reklam filmini izlemişsinizdir. Peki merak ettiniz mi bu reklam filmlerinin text hali nasıl diye? Bazı reklam filmlerinin metinlerini sizler için hazırladık. Reklam metinlerini seslendirebilirsiniz.

TADIM - TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK SOSYAL AĞ REKLAMI

Yıllar yıllar önce, daha ortada bilgisayarlar internetler yokken Türkiye’nin kocaman bir sosyal ağı vardı. Mesela arkadaşlık isteği böyle yapılırdı. Takip etsem ve takibi bırakma çoktan bulunmuştu. Her altın gününde mutlaka bir konu trend topik olurdu. Kimse kimseyi durup dururken dürtmezdi. Âmâ tıpkı bugünkü gibi tadımla ilgili bir paylaşım varsa bunu herkes beğenirdi.1971 den beri Türkiye’nin en büyük sosyal ağı tadımla her anınız muhabbet dolu, sevgi dolu. Tadım Türkiye’nin tadı tuzu.

ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK – BANA AMCA DEDİLER REKLAMI

Top oynayan çocuk: topu atar mısın amca? Ahmet Bey: amca mı? (şarkı girer): bana amca, amca, amca dediler. Döndüm baktım resmen bana dediler. Daha dün herkese amca diyordum. bay: Ahmet bey yılar hızla geçiyor iyi bir gelecek için şimdi Anadolu hayat emeklilikten bireysel emeklilik yaptırmanın tam zamanı. Anadolu hayat emeklilik herkese iyi gelecek.

BALPARMAK

Erkek çocuk: bu seçmiş, bu toplamış, bu getirmiş, bu yemiş, bu daaa hani bana demişşş.. mmmm Kız çocuk: başka yok mu? Hani bana Bal parmak? Erkek çocuk: al. Hani bana balparmak? Kız çocuk: Honey bana doyamam sana.

AXE – PAZARTESİ SANA HASTA OLSUN

Pazartesi… Önünde binlerce pazartesi var boşa mı gitsin? Pazartesiyi kimse sevmez. Pazartesi kimse kendine özen göstermez. Sen özen göster. Takım, kravat, ayakkabı, koku, mm… güzel Koku. pazartesiye öyle bir giriş yap ki karizma görsün, cesaretinden başı dönsün. En iyi halini hafta sonuna saklama. En iyi günün her gün olsun. bu pazartesi hasta numarası yapma sana hasta olsun. AXE. Güzel koku her gün…

PARK ORAN ANKARA

Ankara’nın en güzel yerlerinden birinde hayatın tatil gibi yaşandığı bir yer var. Evlerin yeşille kucaklaştığı, yeşilin nefesinize karıştığı bahçeler, kentten kaçıp doğayla buluşmuş saatler, her güne bir hafta sonu sığdıran doğaüstü bir yer. Park oran doğaüstü bir yaşam…

LİPTON

Merhaba Türkiye… Biz Lipton olarak, 125 yılımızı bu işe verdik. Bütün dünyayı inceledik, kimse senin kadar çok çay içmiyor Türkiye Dünyanın her yerine gittik. Kimse senin gibi çay demleyemiyor, Türkiye Tamam!.. Sen kazandın Türkiye… Rengi ateş kırmızısı mı olsun? Öyle yapıyoruz… Buram buram mı koksun? Kokacak Türkiye… Yumuşak içimli mi olsun? Olacak Türkiye… İşte yeni Lipton dökme çay… Çünkü sen herşeyin “iyisine” layıksın Türkiye… Bi çay daha Türkiye?…

YAPI KREDİ BANKASI

İnsanın hayatta en büyük desteği, AİLESİDİR… Peki sizce sadece kan bağımız olanlar mı ailemizdir? Bazen sonradan tanışır, ama tanıştığı an kardeş oluverir insan Bazen çalışanlarını oğlu bilir, baba gibi sahiplenir. 3 değil, 5 değil, yüzlerce çocuğun annesi olursun bazen Her birini öz anneleri gibi seversin Kan bağıyla diil, can bağıyla bağlıdır bazı aileler… İş arkadaşı diil, can yoldaşıdır… Seni anlayan, derdine çare olan, her zaman yanında olanlardır… Biz de Yapı Kredi ailesi olarak, her bir müşterimizi aileden biri gibi görüyoruz… Bu büyük ailenin mutluluğu için, 71 yıldır hizmette sınır tanımıyoruz…

OPET

Arda için 1 günlüğüne İspanya’daydık… Yılın her günü, Türkiye’nin hizmetindeyiz… Arda’nın özlemini, OPET’i bilenler anlar… Bu kalite, bu hizmet, Dünyanın neresinde var?… Türkiye’nin en sevilen akaryakıt şirketiysek, bir sebebi var…

VOLKSWAGEN

Bazılarının hayallerine kavuşması için biraz daha beklemesi gerekebilir. Ama sizin beklemenize gerek yok Golf, şimdi Mart ayı dost drive fırsatlarıyla Volkswagen yetkili satıcılarında…

NUSR-ET

Çocuğuma yedirmeyeceğim ürünü üretmem. Dört nesil, kuşaktan kuşağa. Mütevazi bir kasap dükkanından Türkiye’nin lider et üreticiliğine. Hep aynı ilke ile “Hakiki Lezzet”

CUMHURİYET

Tarih yazmak, tarih yapmak kadar önemlidir. Yazan yapana sadık kalmazsa, gerçek değişmez. Ama değişmeyen gerçek insanlığı şaşırtacak bir niteliğe bürünür. Server Tanilli’nin Türkçesi ile Pordimo’nun ilginç yapıtı Atatürk’ün yazdığı tarih Söylev, cumhuriyetten ödün vermeyenler için cumaya cumhuriyetle..

QNB FİNANSBANK

Bu bayram herkes bayram yapacak. Çocuğuna bayramlık almak isteyen de, evinin eksiklerini tamamlamak isteyen de, memlekete gidip akrabaları görmek isteyen de.. Finansbank’tan bütün ihtiyaçlarınız için altmış aya varan vadeler, cazip ödeme koşulları ve uygun faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi. Üstelik dosya masrafı da yok. Bu bayram Finansbank ile herkes bayram yapacak.

DASK

17 Ağustos’u unutmak mümkün değil. Kayıplarımız, acılarımız ile hepimiz derinden sarsıldık. Yakınlarımızı kaybettik, yüz binlerce evimiz hasar gördü, milyonlarca kişi hayatını yeniden inşa etmek zorunda kaldı. Ama artık bunları hatırlamak yetmiyor. Şimdi kayıplarımızı anarken daha fazlasını yapmanın zamanı. Harekete geçmenin, depremlere karşı hazırlıklı olmanın, daha sağlam durmanın zamanı. Sallanmayın! Ayda yaklaşık on bin liraya zorunlu deprem sigortanızı yaptırın. Çünkü deprem geçecek, hayat devam edecek. Detaylı bilgi dask gov terede.

HUNDAİ ACCENT ADMİRE

Yeni Accent admire’ı yaratırken sadece tutkularımızdan yola çıktık. Yeni exient edmier’ı 1.3 ve 1.6 litre benzinlik, 1.5 litre comen real dizel motor seçenekleri ve 3 yıl ya da 100.000 kilometreye çıkarılan garanti süresiyle yenilenen tasarımı ve heyecan verici çizgileriyle Hundai Accent admire yollardaki tutkunuz haline gelecek. Hundai Accent admire yetkili satıcılarınızda.

TİVİBU

Ne gariptir, bütün gün beklersiniz. Bir akşam olsa da dizimi izlesem dersiniz. Sonunda o saat gelir, diziniz başlamak üzeredir. Ohh şöyle güzelce yerleşirsiniz. Tam da diziniz başlayacak iken sanki hepsi anlaşmış gibi.. Dış ses : Tivibu tivibuu.. Siz iyisi mi Tivibu ev alın. Tivibu evin tekrar izle özelliği ile kaçırdığınız dizileri istediğiniz zaman tekrar tekrar izleyin. Üstelik tivibu ev için artık internet gerekmiyor.