fbpx

Reklamlardaki En Meşhur Sesler

Reklamlardaki En Meşhur Sesler

Reklamlardaki En Meşhur Sesler

Televizyon ve sosyal medyada izlediğiniz birçok reklamda o meşhur sesler var. Her bir ses ise bilinçaltınızda yer edinerek tanıdık sesler olarak kulaklarınızda kalmıştır. “Peki bu sesler bunu nasıl başarmış?, Ses tonlarının etkileyiciliğinden mi, düzgün Türkçe konuştukları için mi yoksa reklam yayın süresi boyunca fazla telkine maruz kaldığınız için mi?”. Cevap “hepsi” olacak.

Gün boyunca medyada onlarca, belki yüzlerce reklam izleriz ya da işitiriz. Bu reklamları seslendiren seslendirme sanatçılarının hem ses tonlarının etkileyiciliğinden, hem düzgün Türkçe kullanımlarından, hem de yayın süresi boyunca reklamın fazla telkinine maruz kalmamızdan dolayı reklamlarla bir bağ kurarız. Bazıları kurdukları bu bağı ileri taşıyarak “bende seslendirme yapabilirim” der. Bazıları ise sadece durumu beğenir ve seyrine devam eder.

Reklamlardaki o meşhur seslere biz; “seslendirme sanatçısı” veya “seslendirmen” diyoruz. İşte bu gizli kahramanlar, birçok dev markanın, insanların duygularına hitap ettiği sesleridir.

Reklam Sesleri Nasıl Çalışır?

Medya üretimi sektöründe çok sık kullanılan kelimelerdir ‘ses bankası’ ve ‘ses castı’. Ses bankası; seslendirme sanatçılarının örnek demolarının yer aldığı bir topluluktur ve seslendirme projelerinde bu topluluk içerisinden, yapım şirketleri ve reklam ajansları uygun sesleri seçerek fiyat talebinde bulunurlar.

Ses bankasında yer alan seslendirme sanatçılarının seçim aşamasında; yapım şirketleri, yönetmenler veya müşteriler yetkili olur ve seçim sürecinde de sanatçıların; ses rengine, diksiyonuna, vurgularına ve tonlamalarına özellikle dikkat edilir. Bu sebeple ses bankasında bulunan seslendirmenler, ne kadar çok alternatif ses demosu bırakırsa, sesi tercih eden ajansın veya müşterinin ilgisini o kadar çok çeker. Çünkü farklı ses demoları sayesinde sanatçının sesini ne seviyede kullanabildiği de görülmüş olur ve istenilen tarzın bulunması daha da kolaylaşmış olur.

Ses bankasına kayıtlı olan seslendirmenlerin birçoğunun kaşe bedeli olduğu gibi, kaşe bedeli olmayan seslendirme sanatçıları da vardır ve bu sanatçıların seslendirme ajansıyla özel anlaşmaları bulunmaktadır. Yani bu durumda kaşe bedeli olmayan seslendirme sanatçısının kaşe bedelini, seslendirme ve dublaj ajansları belirler. Bu kaşe bedelleri de reklam bütçelerini doğrudan etkileyen faktörlerden birisidir.

Peki yapacağınız reklam projelerinde marka sesiniz neden tanınan bir ses olmasın? Tecrübeleri ile sıradan bir reklam metnini dahi ne kadar etkileyici bir şekilde seslendirebileceklerini bir düşünün. Evet ! Sektörde büyük markalara ses veren bu ünlü sesler, sizin reklamınızı da seslendirebilir. Bunun için BiberSA Prodüksiyon Seslendirme ve Dublaj Ajansı ile iletişime geçip bilgi alabilir veya ajansın web sitesinde ulaşabileceğiniz ses bankasından beğendiğiniz, markanıza uygun gördüğünüz sesi seçebilirsiniz.

BiberSA Prodüksiyon Seslendirme ve Dublaj Ajansı olarak, bugüne kadar ki işlerimizde her zaman seçici olmaya özen gösterdik ve bu seçiciliği profesyonel seslendirme castımıza da yansıttık. Böylece sizlere Türkiye’nin en tecrübeli ve meşhur seslerini sunma şansımız oldu. O nedenle profesyonel seslendirmeye ihtiyacınız varsa teklif almak için ve sorularınızın cevabını bulmak için bizimle iletişime geçin. BiberSA Prodüksiyon bu konuda sizlere kılavuz olacaktır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp ile Hızlı Destek