fbpx

Ses Demosu Nasıl Hazırlanır?

Ses Demosu Nasıl Hazırlanır?

Ses Demosu Nasıl Hazırlanır?

Medya üretimi sektöründe faaliyet gösteren seslendirme ve dublaj ajansları, ses bankasında teşhir amaçlı bulundurdukları seslendirme sanatçıları için sesli sunum dosyası hazırlarlar. Bunlar aynı zamanda bir nevi sesli CV’lerdir. Seslendirme sanatçılarının ses verdiği farklı markalardan oluşan sesli sunum dosyalarına ses demosu diyoruz. Ses demoları seslendirme sanatçılarının performansını, ses tonunu, ses rengini yansıttığı sunumlardır. İyi bir ses demosu hazırlamanın ipuçlarını vereceğimiz yazımızda ses demolarının içeriğinde neler olması gerektiğinden de bahsedeceğiz.

Ses demoları seslendirme sanatçısının ses rengini, ses tonunu, performansını dinleyiciye yansıttığından seslendirilecek reklam filmi, tanıtım filmi, santral anonsları, sesli kitap, haber perfore, dublaj metinleri seslendirmenin okuma tarzına uygun seçilmelidir. Örneğin canlı enerjik konuşan seslendirmen çok fazla yavaş metinler seçmemeli, okuma tarzına uygun metinler tercih etmelidir. Ses demosu hazırlamak için önceden seslendirilmesi yapılacak tüm metinler hazır edilmeli, kayıt bittikten sonra ses demoları itina ile dinlenmelidir. Seslendirmede vurgu hataları, yanlış telaffuzlar mutlaka düzeltilmeli gerekirse seslendirme yönetmeni eşliğinde stüdyoya girilmelidir. Ses demosu mutlaka profesyonel seslendirme dublaj stüdyosunda kaydedilmeli, kayıt kalitesi göz ardı edilmemelidir.

Türkiye’de bazı seslendirme ve dublaj stüdyolarında ses demoları ücret mukabili hazırlanırken bazılarında herhangi bir ücret talep edilmez. Seslendirme ajansı eğer ses demosunu kendi ses cast’ında kullanacak ise bu durumda seslendirme sanatçısından ekstra bir ücret talep edilmez. Lakin seslendirmen bu hazırlattığı ses demosunu başvuru amaçlı veya kişisel web sayfasında kullanacak ise bu ekstra ücrete tabidir. Dinleyici bir seslendirme sanatçısının ses demosunu dinlediğinde ses demosunda sesin tüm rengini, farklı reklam performanslarını mutlaka ses demosu içerisinde bulmalıdır. Çünkü ses demoları sesli CV’lerdir.

İyi bir ses demosu hazırlamak için nelerden faydalanmalıyız? Ses demosu hazırlarken mutlaka reklam metin yazımı konusuna bakmalı, bolca reklam textleri okumalısınız. Bu tür reklam metinlerinden sesinizin enerjisine göre metinler seçmeli ve bir seslendirme yönetmeni eşliğinde bunları kaydetmelisiniz. Kaydedilen ham sesten sonra sırada ses tasarımı ve efektlendirme aşamasına geçilerek demonun finali yapılır. Bu anlamda profesyonel seslendirme stüdyoları size yardımcı olacaklardır.

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp ile Hızlı Destek