Seslendirme ve Dublaj stüdyoları; film veya video projelerine dublaj cast oluşturmak için ses seçimi yaparlar. Ses seçimi yapılırken seslendirme yönetmeninin yapmış olduğu karaktere uygun ses seçimi dublaj castını oluşturur. Karakter sayısına göre belirlenen ses dublaj castı, her karakteri farklı kişiler seslendirdiği gibi, bazen aynı kişi birkaç karakteri sesini değiştirerek seslendirebilir.

Ses Dublaj Cast

Ses dublaj cast oluşturulması seslendirme ajansının ses bankasından veya seslendirme kadrosundan seçimi yapılarak, her sese uygun prova okumalar yaptırılır. Prova okumalar sonunda seslendirme yönetmeni sesin karakterlere uygun olup olmadığına bakar. Karar her zaman seslendirme yönetmeninde olmadığı gibi ses dublaj castına seçilen seslendirme sanatçısı da bazen bu tasarrufa sahiptir.

Dublaj cast ekibinde yer alan seslendirme sanatçıları, yetenekler teatral yeteneğe sahip olan kişilerdir. Karakter seslerine uygun replikleri en iyi şekilde yaparak karaktere yeniden hayat verirler.

Dublaj cast oluşturma konusunda film, dizi film, tanıtım filmi veya reklam filmi için profesyonel ekibiyle hizmet veren BiberSA Prodüksiyon, İstanbul ortaklar cad. dublaj stüdyosunda çalışmalarına devam ediyor.