Seslendirme dublaj hizmetlerinin yanı sıra, ses tasarımı ve efekt uygulama işlemi birbirinden tamamen ayrı olan, ancak aynı başlık altında incelenecek uygulamalardır.

Ses Tasarımı

Ses tasarımında film veya ses projesi digital efektler ile desteklenirken, efekt uygulama işleminde, film veya ses projesi çevresel doğal sesler ile takviye edilirler. Bu takviye işleminde digital efektlerin yanı sıra çeşitli eşyalar kullanılarak doğal sesler çıkarılır.

Aşağıda sizler için seçtiğimiz ve efekt uygulama konusunda örnek olacak Hollywood’dan bir örnek sunuyoruz. Bu arada Hollywood’da efekt uygulama işine foley deniliyor. Foley işini yapan uzmanlara ise foley artist adı veriliyor. Zira efekt uygulama işlemi ayrıca alındığı gibi, ses kayıt cihazlarıyla da film setinde veya çekim sırasında birebir alınabiliyor.

Efekt Uygulama

Ses tasarımı işinde ses projelerinde cümleleri, önemli yerleri vurgulamak adına digital efektlerle cümlelerin güçlendirilmesi söz konusu. Digital efektler genellikle gerçek seslerden oluşturulan seslerdir.

Filminiz olabilir, Dizi filminiz olabilir, tanıtım filminiz olabilir, Ses tasarımı ve efekt uygulama projeleri hakkında daha detaylı bilgi almak için BiberSA Prodüksiyon stüdyolarından konu hakkında detaylı bilgiler alınabilir.