Seslendirme Dublaj Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Seslendirme Dublaj Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Seslendirme Dublaj Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Medya üretimi sektöründe çoğu kişi seslendirme ve dublajın aynı şey olduğunu düşünür. Oysa seslendirme ve dublaj mesleki olarak aynı işe işaretmiş gibi görünse bile, bu tamamen yanlıştır. Peki seslendirme ve dublajın tanımı tam olarak nedir? Nasıl kullanılır? Dilerseniz bu iki sektör teriminin tanımını yaparak işe başlayalım.

Seslendirme; Kamera dışı veya sahne dışı yorum olarak da bilinir. Bir sesin karakter olarak karşılığı olmadan, radyoda, televizyon yapımında, film yapımında, tiyatroda kullanıldığı bir yapım tekniğidir. Bugün hayatımızın birçok anında maruz kaldığımız seslendirme çalışmalarına örnek verecek olursak, öncelikle sesli ve görsel yayın mecralarındaki reklamlardan bahsedebiliriz. Reklamlara konu olan marka, ürün veya hizmet hakkındaki reklam metinlerini okuyarak müşterisine kampanya duyurusu yapan veya yenilikler hakkında bilgi veren sesler, seslendirme yapmaktadır. Bu reklamlarda konuşan kişinin herhangi bir karakter karşılığı bulunmaz, sadece sesleri duyulur. Ya da metrolarda yapılan durak anonsları, müşteri hizmetlerinde kullanılan santral anonsları da sürekli hayatımızda olan seslendirme çalışmalarına güzel birer örnektir.

Dublaj; daha önce başka bir dilde konuşulmuş olan karakterler için yeniden yerel dil ile konuşma tekniği ya da kimi zaman Türkçe seslendirilmiş fakat beğenilmemiş bir karaktere yeniden ses verme tekniğidir. Dublajlama yapılırken yabancı yapımlarda dil farkından dolayı tam bir eşitleme olamasada Türkçe dublaj yapılırken dudak senkronizasyonunu tutturmak çok önemlidir.

Bunlar haricindeki diğer farklara değinecek olursak; dublajda ekrandaki karakterin oyununu birebir yapabilmek için tiyatral yetenekler ön plana çıkarken; seslendirmede tiyatrallık, doğru tonlama ve vurgu, karakteristik sesler bir bütün olarak ön planda olmalıdır. Çünkü hiç bir görüntü veya ses olmadan metnin duygusunu dinleyiciye hissettirebilmek kolay değildir. O sebeple seslendirmeyi yalnızca seslendirme sanatçıları yapabilirken dublajı hem dublaj sanatçıları, hem de seslendirme sanatçıları rahatlıkla yapabilir.

Medya üretimi sektörünün kendine özgü bir dili vardır ve bu dili doğru kullanmak önemlidir. Örneğin, sektörde kullanılan ‘bir reklam dublajı yaptırmak istiyorum.’ ifadesi yanlış olur. Doğru ifade ‘bir reklam seslendirmesi yaptırmak istiyorum’ şeklindedir. Veya ‘bir film seslendirme castı oluşturmak istiyorum’ ifadesi yerine ‘bir film dublaj castı oluşturmak istiyorum’ daha doğru bir ifade olacaktır. Öyle ki, bu ifadelerin kullanımı size sunulacak bütçelendirmelere bile etki eder. Bunun gibi ‘ben seslendirme sanatçısıyım’ sözünü söyleyen kişinin, kuvvet ile muhtemel şarkı söyleyen bir vokal olduğu düşünülebilir ancak aslında ‘ben ses sanatçısıyım’ ifadesi şarkı söyleyen bir kişi olduğunu daha güzel anlatır. Seslendirme dünyasına uzak olan insanların bu terimler gibi doğru bildiği birçok yanlış vardır.

İşte bu yanlışlardan birkaçı:

Seslendirmeleri hep aynı kişiler yapıyor

Pek de öyle sayılmaz. Artık her zamankinden daha çok çeşitlilik söz konusu. Farklı seslere karşı artan yeni ilgiyle, çok daha fazla sanatçı artık bu işten para kazanıyor.

Büyük bir şehirde yaşamıyorum, yani seslendirme sanatçısı olma konusunda şansım yok.

Aslında, daha öncesinde fırsatlar, günümüzdeki kadar çok olmamıştı. Herkesin masa üstünde, hatta cebinde yer alan gelişmiş teknoloji sayesinde dünyanın her yerinden seslendirme yapmak artık çok kolay. Tabi ki bu teknolojileri kullanmayı biliyorsanız.

Seslendirme ajansları yeni yeteneklerin peşinde değiller, yani kendimi göstermem imkânsız.

Bu doğru değil. Bizler, her zaman yeni yeteneklerin peşindeyiz. Çünkü eğlence dünyasının her zaman yeni seslere ve yorumlara ihtiyacı vardır. Fakat ses tonunuzun güzel olması, sizi seslendirmen yapmaz. Seslendirme tekniklerini öğrenmeniz ve geliştirmeniz açısından ilk adım bir seslendirme kursu ile tanışmak olacaktır. Belirli bir eğitim ve tecrübenin ardından seslendirme ve dublaj ajansına başvurabilir ve kendinizi ilk önce orada gösterebilirsiniz.

Seslendirme sanatçıları çok uçuk paralar kazanıyor.

Bu doğru değil. Her seslendirme sanatçısının bir kaşe bedeli var. Bu kaşe bedelleri de sektör içinde belli bir aralığa sahiptir. Seslendirme sanatçısının popülaritesine göre bu bedeller, üst skalada veya alt skalada yer alır. Burada ki bedeller, belirleyici piyasa şartları göz önünde bulundurularak menajer, ajans veya doğrudan sanatçı tarafından belirlenir. Yani bir reklam seslendirmesi ile kimse bir daire alamadı şimdiye kadar.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp ile Hızlı Destek