fbpx

Seslendirme Dublaj Kaşe Bedelleri ve Fiyatları

Seslendirme Dublaj Kaşe Bedelleri ve Fiyatları

Seslendirme Dublaj Kaşe Bedelleri ve Fiyatları

Seslendirme ve dublaj kaşe bedeli nedir?

Öncelikle bu sorunun cevabını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Çünkü eğer medya sektöründe çalışmayı düşünüyorsanız, iş yaparken sıklıkla duyacağınız bir tabirdir “kaşe bedeli”. Bu bedel, sanatçıların seslendirme veya dublaj yaparken sesine ve emeğine biçilen fiyatlandırmanın adıdır. Eğer bu alanda iş yaptırma sürecine başlayacaksanız, her seslendirme sanatçısının farklı bir kaşe bedeli olduğunu ve ayrıca her seslendirme ajansının da stüdyo giderlerinden ötürü çıkaracağı maliyeti olduğunu bilmeli ve reklam bütçesini önceden bu giderlerle birlikte oluşturmalısınız.

Medya üretim sektöründe kaşe bedelleri neye göre belirleniyor? Bu sıkça karşılaştığımız bir soru.

Seslendirme ve dublaj kaşe bedelleri, medya sektöründe dizi film, sinema filmi, reklam filmi gibi seslendirme kategorilerinde yapılmaktadır. Örneğin bir belgesel film seslendirmesi veya dublajı yaptırılacaksa bu dizi film kategorisinde değerlendirilir. Bir markanın, ürünün veya hizmetin ticari amaçlı seslendirmesi yapılacaksa bu da reklam seslendirmesi kategorisinde değerlendirilir. Bütçeler kategori ile birlikte projenin içeriğine göre de kendi içinde değişim göstermektedir.

Dizi film ve sinema filmi için dublaj kaşe bedelleri, reklam filmi seslendirme kaşe bedellerine oranla daha uygun bütçelidir. Bunun sebebi dizi film ve sinema filmleri doğrudan ticari olmayan yapımlar oldukları içindir. Ancak reklam seslendirmeleri doğrudan markanın ticari amacıyla yapılır ve bir anlamda da seslendirmenin sesini marka sesi olarak satın alma gibi telif hakkı gerektiren bir durum devreye girmiştir. O sebeple bütçelendirmesi çok daha yüksek olmaktadır. Baktığımızda, dizi ya da film dublajı için sanatçının stüdyoda geçirdiği süre, reklam seslendirmesi yapan sanatçıdan daha fazladır ancak bahsettiğimiz ticari stratejiler sebebi ile kaşe bedelleri hesaplanırken proje için harcanan zamandan çok projenin içeriği daha fazla önem taşır hale gelmiştir.

Kaşe Bedelleri Neye Göre Farklılık Gösterir?

Seslendirme sanatçılarının kaşe bedelleri, tecrübesine, sesinin rengine, sektördeki bilinirliğine ve daha önce yaptığı işlere göre farklılıklar göstermektedir. Ancak reklam filmi, sinema filmi, dizi film gibi birçok yapım, bütçesi itibariyle değerlendirildiğinden seslendirme ve dublaj bedellerinin minimum ve maksimum oranları bellidir. Filmin yapım bedelinin üzerinde bir seslendirme veya dublaj bedeli çıkarmak gerçekçi değildir. O sebeple medyada kulaktan kulağa dolaşan milyon liralık uçuk seslendirme bedelleri gerçeği yansıtmamaktadır. Piyasa oranlarının üzerinde bir bedel alan sanatçılar olmuştur belki ancak bunlar halk tarafından tanınarak ün yapmış ve alanında çok başarılı olan isimlerdir. Yinede milyonlardan bahsedemeyiz. Örneğin Haluk Bilginer’e ait bir ses için ödenen paranın büyük kısmı Haluk Bilginer’in imajı için ödenmektedir ve tamamen şahıs odaklı bir alışveriştir. Seslendirme piyasasındaki dengeyi değiştirmemektedir. O sebeple çıkan haberlere aldanmadan önce piyasa araştırması yapmanızı tavsiye ederiz.

Bir seslendirme projesinin maliyeti; seslendirme veya dublaj sanatçısının kaşe bedeli ve seslendirme ajansı giderleri hesaplanarak çıkarılır.

Seslendirme ve dublaj sanatçılarının seslendirme ajansı ile yaptıkları özel anlaşmalar, seslendirme kaşe fiyatlarını daha makul kılabilir. Bu tamamen seslendirme ajansının inisiyatifindedir. Ayrıca seslendirme sanatçılarının kaşe bedelleri içine, okuduğu reklam metninin revizesi de dahildir. Bu revize işlemi, proje müşteriye teslim edildikten sonra 14 iş gününü kapsar. 14 iş gününü aşan revize talepleri yarım kaşe bedeliyle ücretlendirilir.

Son olarak seslendirme kaşe bedelleriyle ilgili önemli bir konuyu daha sizlerle paylaşmak isteriz. Seslendirme sanatçısının sinema filmi ve dizi film dışında reklam seslendirmelerinde yayınlama süresi limit hakkı vardır. Yani; seslendirme sanatçısı ses verdiği reklam için 1 yıl yayınlanmasına müsaade ediyorum diyebilir. Bu süreden sonra firma yayına devam etmek isterse seslendirme sanatçısına bir kaşe bedeli daha ödeme yapması gerekir. Bu anlaşmalar seslendirme ajansı ile firma arasında yapılır.

Seslendirme sanatçısı kaşe bedelleri ile ilgili daha detaylı bilgi için BiberSA Prodüksiyon ile iletişim kurabilirsiniz. Seslendirme ve dublaj konusunda 15 yıllık tecrübeye sahip olan BiberSA Prodüksiyon, firmaların bu anlamda en iyi yardımcısı olma yolunda ilerlemektedir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp ile Hızlı Destek