fbpx

Seslendirme Programı

Seslendirme Programı

Seslendirme Programı

Seslendirme programı, seslendirme hizmetinin sürecini, yani izlenen adımları anlatmak için kullanılır.

Seslendirme ajansları, seslendirme yaptırmak isteyen müşterilere ve seslendirme yapmak isteyenlere öncelikle belli bir program sunarlar. Bu program, talepte bulunan her kesimle irtibat kurmak için uygulanır. Bazıları seslendirme yapmak, dublaj sanatçısı olmak, bu alanda bilindik birisi olmak isterken, bazıları ise marka, ürün veya hizmeti için seslendirme yaptırmak ister.

Seslendirme Programı / Süreci

Seslendirme hizmeti satın almak için seslendirme ajansına başvuruda bulunanlara yönelik uygulama programı genelde şu aşamalardan oluşmaktadır;

Brief alma süreci;

Bu süreçte müşteriler markası, ürünü veya hizmeti ile ilgili ajansı bilgilendirirler, hedeflerini anlatırlar. Vurgulanmak istenen kısımlar iyice belirlendikten sonra yayın mecraları masaya yatırılıp, mecralar karara bağlanır.

Brief, işin başlamasında, iş sırasında ve işin bitimindeki en elzem araçtır. Hazırladığınız iş projesi iyi olabilir, lakin eksik bilgilerle başlayan çalışmalar kötü sonuçlara sebebiyet verebilir. O sebeple ajans olarak öncelikle firmanın ne istediği iyi tespit edilmeli, sonra firmaya bu alternatifimiz de var eğer beğenirseniz gibi bir jest sunabilir ve proje akışına yön verebilirsiniz.

Seslendirme metni yazım süreci;

Reklam metinlerinin yazılması için anlaşılan ajans, müşteriden alacağı detaylı brief doğrultusunda markanın vermek istediği mesaj ve hissettirmek istediği duyguya yönelik, uygun olacak farklı tarzlarda kurumsal anlatım, masalsı anlatım gibi bir metin hazırlar ve müşterinin beğenisine sunar. Metinlerde önemli olan, ürün, marka veya hizmetin reklam filmi ya da radyo spotunda vurgulanması gereken kısımlarının en kısa şekliyle yazılması olacaktır.

Seslendirme süreci;

Seslendirme metni yazıldıktan hemen sonra seslendirme programı dahilinde seslendirmen seçimi yapılarak seslendirme süreci başlatılmış olunur. Seslendirme aşamasında seslendirme yönetmeni direktifleri doğrultusunda seslendirilen metin, ses tasarımı yapılarak yayına hazır hale getirilir.

Seslendirme süreci bittikten sonra reklam veya tanıtımın videosunun, televizyon, radyo, internet gibi hangi mecrada ve hangi formatta yayınlanacağı önemlidir. Ses teknisyeni seslendirmeyi mecranın talep ettiği formatta teslim etmek durumundadır.

 

İyi bir ses tonuna sahip olduğuna inanan ve çevresi tarafından bu alana yönlendirilmiş olan veya bu işin eğitimini alacak kadar işi ciddiye alarak seslendirme yapmak için ajansımıza başvuruda bulunanlara uyguladığımız seslendirme programımız ise şu aşamalardan oluşmaktadır;

Sesin teknik analizi;

Seslendirmen olmak için ajansımıza başvuruda bulunanlar, öncelikle seslendirme yönetmeni ile mülakat niteliğinde kısa bir sohbete tabi tutulurlar. Seslendirme yönetmeni gerekli gördüğü takdirde seslendirmen adayının sesinin teknik analizini yapar ve olumlu olduğu durumlarda demo kayıt alınır.

Demo seslendirme;

Seslendirme ve dublaja yatkın olan, ses rengi dikkat çeken adaylara reklam, tanıtım filmi, santral seslendirme örnekleri okutulur. Daha sonra teşhir etmek amaçlı kayıtlar gerçekleştirilir. Hazırlanan kayıtlar neticesinde gerekli görüldüğü takdirde seslendirme bankasına dahil edilir. Bu konudaki tasarruf tamamen seslendirme ajanslarındadır.

Seslendirme Programı

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp ile Hızlı Destek