fbpx

PROJENİZE UYGUN SESLENDİRME SANATÇILARINI DİNLEYİN!

Ses Bankasında Daha Fazla Ses Seçin

Seslendirme Sanatçıları

Ses, bir cismin başka bir cisme çarması, değmesi ya da sürtünmesi sonucu oluşan titreşimin yarattığı gürültüdür /Can Gürzap Sözcükler birbirimizi anlamamız için bizden önceki nesillerin geliştirdiği bir anlam havuzu. Bu havuzdan ne kadar ihtiyacımız varsa o kadarını alıyoruz. Seslendirme sanatçıları ise o havuzun temizliği konusunda yüksek hassasiyet gösteren, yapısı hakkında genel bilgiden daha derinini bilen ve her harfin sesletimine özenle yaklaşan kişilerdir. Kitlesel iletişim araçları vasıtasıyla milyonlara ulaşan seslerde kusursuz diksiyon, vurgu ve tonlama şarttır.

Ağzında kelimeleri yuvarlayan, hiç suçu yokken güzelim harfleri yutan, cümlelerini hızlı konuşurken vurgu ve tonlamadan yoksun bırakıp anlam kaybına uğratan kimseler bir tarafa, tane tane ve her harfin ruhuna dokunurcasına sanki sesleri üfler gibi konuşanlar bir yanadır. Şimdi gözlerimizi kapatıp Çetin Tekindor’un sesini hatırlamak istesek, kulağımıza ışıltıyla dolan vurguları ve her harfe ayrı bir reverans verir gibi yapan ‘Güzel Türkçe’si olacaktır. Seslerin anlamlı kelimelerle hayatımıza girmesi yetmez, sesler, onları iyi teaffuz eden kimselerle onurlandırılır. Seslendirme sanatçıları bu zorlu görev için her daim hazırdır.

Onlar o kadar hazırdır ki meslekleri gereği fazladan duyarlı hale geldiklerinin farkında olmadan, başkalarında duydukları konuşma hatalarını düzeltirler. İncitmeyeyim diye düzeltmediklerinde içlerine dert olur ve en fazla üç-dört dakika sonra o kelimeyi cümle içinde doğru kullanıp rahat ederler. Buna mesleki deformasyon da denebilir fakat seslendirme sanatçıları buna içinden ‘sorumluluk alanı’ der ve haklıdır. Ses türü, insan sesinin aralığını belirten kavramdır. Türler, Kadın – Erkek olarak ikiye sonra yeni kollara ayrılır.

Erkek Sesler; Kontrtenor, Tenor, Bas-Bariton ve Bas

Kadın Sesler; Soprana, Mezzosoprano, Kontralto aralıklarındadır.

Ses kaslarını geliştirmiş bir seslendirme sanatçısı bu aralıklarda gezinerek istenen sesi duyguyla bütünleştirip söz konusu esere yaptıkları seslendirme ile ruh verir.Siz bu satırları okurken; Kadın Seslendirme Sanatçıları ve Erkek Seslendirme Sanatçıları havayla sesleri büküp prodüksiyonlara ses verirken yönetmenler KAYITTAYIZ ! demekte ve bir yerlerde birileri onların ruh katacağı yeni metinler yazmaktadır. Seslendirme ve Dublaj üzerine hazırlanmış son yılların enfes belgeseli. Şarküteri Prodüksiyon tarafından IZ TV ye yapılan belgesel, Seslendirme konusunda ‘Seslendirme Sanatçısı Kimdir?’ sorusunu yanıtlar nitelikte. Seslendirme ve Dublaj meraklıları sektörde işin nasıl yapıldığı hakkında bu belgesel ile bilgi sahibi olabilirler.

WhatsApp ile Hızlı Destek