Sosyal Medya İçerik Seslendirme

Sosyal Medya İçerik Seslendirme

Sosyal Medya İçerik Seslendirme

Sosyal medya, bu zamana kadar kullanılan işitsel ve görsel yayın mecraları içerisinde insanların en çok etkileşimde olduğu yayın mecrası olarak büyük bir fark yaratmıştır. Bunun yanında diğer mecralardan başka farkı ise tek bir kanal üzerinden değil binlerce farklı kanal ile insanlara ulaşabiliyor olması. Bahsettiğimiz bu kanallar web sitesi veya telefon uygulamaları şeklinde yayılmış durumdadır. Bunların en popüler olanlarından YouTube, Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal platformları ele aldığımızda, gerek reklam mecralarında, gerekse diğer sosyal mecralarda, ürettikleri ilgi çekici içeriklerle milyonlarca izlenme, okunma, paylaşma, yorum yapma oranlarına sahip oluyorlar ve insanların hayatlarının her anında var olmaya, gönüllü olarak bu platformlarda zaman geçirmeye ve bu yolla boş vakitlerin değerlendirilmesine olanak sağlıyorlar. Böylesi geniş bir alana yayılan bu sosyal medya içeriklerinde, açılan bu konu başlığı altında bizim ilgilendiğimiz kısım, “video içerikleri” olacak. Çünkü video içerikler sadece alt yazı ile desteklenmez, çoğu zaman seslendirme, dublaj, müzik ve ses tasarımı gibi işitsel yöntemlerle desteklenir.

Sosyal medyada, ürün, marka veya içerik tanıtımları için son zamanlarda en popüler videoların başında “whiteboard” animasyonlar gelmektedir. Çünkü whiteboard animasyonlarının maliyeti bir set ortamı çekimleri ile hazırlanan tanıtım videolarına göre çok daha düşük maliyetli ve kullanılan görsel hareketlilik ile de izleyici açısından keyifli bir tanıtım filmi seyir süreci sağlıyor. Bu video içeriklerini etkili kılan en önemli araçlardan biri de şüphesiz seslendirme kalitesi oluyor. Dolayısıyla böyle bir animasyonunuz varsa, bunu kimin seslendirdiği çok önemlidir. Zira iyi yapılmış bir seslendirme, kötü yapılmış bir görsel içeriği bile cazip kılar.

Whiteboard haricinde sosyal medyada yayınlanan reklam filmleri, tanıtım filmleri, belgeseller, e-öğrenme gibi videolar da yine seslendirme ve dublaja ihtiyaç duyulan kategorilerde yer alır.

Peki hayatımıza bu denli etkin bir şekilde giren sosyal medya kanallarında video içeriği oluştururken nelere dikkat edilmelidir?

Sosyal medya video içeriklerinde dikkat edilmesi gereken önemli bir kaç kural vardır. Şöyle ki; eğer proje bir “reklam filmi” ise; videonun 30 saniye sınırını aşmaması, seslendirmesinin profesyonel bir ses tarafından yapılması ve video içerik konseptine uygun bir ses ve müzik seçimi yapılması gerekir. Eğer proje bir “tanıtım filmi” ise; konular mümkün olduğunca kısa ve net anlatılmalı, seslendirmesinin profesyonel bir seslendirme sanatçısı tarafından yapılması önemlidir.

Televizyon mecrasında yapılan içerik seslendirme projelerinde, her zaman için profesyonelliğe dikkat edilmiş, alanında uzman ve etkin seslendirme sanatçıları kullanılmaya gayret edilmiştir. Bu durumun sosyal medyada da farklı olmaması, hatta belki çok daha fazla özen gösterilmesi gerektiğine inanıyoruz. Çünkü daha önceden de bahsettiğimiz gibi, insan hayatına çok fazla etki eden, dolayısıyla da rekabetin çok daha güçlü yaşandığı bir platform ile karşı karşıyayız.

Sosyal medya izlenme istatistiklerine bakıldığında, video içeriklerinin tümünde, ortalama 0-27 saniye arasında bir izlenme oranı görüyoruz. Bu da demek oluyor ki, bir video projesinde 30 saniyelik bir video içeriğinin seslendirmesi için en fazla 20 saniyelik bir zaman dilimimiz var. Bu zaman diliminde de istenilen mesajı vermek oldukça maharet isteyen bir iş olmakla beraber çok da önem arz etmektedir.

Seslendirmenin Sosyal Algıdaki Etkisi

Yapılan araştırmalara göre, ilk tanışmalarda insanlara duyduğumuz hayranlık ve yaklaşımımızda belirleyici unsurlardan birisi de onların ses tonlarıdır. Dolayısıyla oluşacak bu ilk intiba, yalnızca sosyal ilişkiler için değil, video projeleri için de oldukça önemlidir. Etkileyici bir ses tonu ve profesyonel seslendirme, projenizi alır, bambaşka bir şeye dönüştürür. O sebeple reklam dünyası için hazırlanan video projelerde kullanılacak seslendirme sanatçılarının popülaritesi, insanların algısı üzerinde pozitif bir etkiye sahip olacaktır. Eğer dikkatle dinlerseniz, piyasada aynı seslendirme sanatçısının bir sürü reklamı seslendirdiğini duyabilirsiniz. Çünkü markalar garanti işi sever ve görsel içerik hazırlanırken bu süreç çok revizeli ve sancılı geçtiği için, seslendirme işi garantiye alınmak istenip, ünlü isimlerle ve bu sektöre yıllarını vermiş isimlerle çalışılmaya gayret edilir.

Netice şu ki; gerek televizyon, gerek sosyal medya üzerinde yayınlanan görsel içerikler olsun, seslendirme son derece önemli ve algıya doğrudan etki eden bir unsurdur. O sebeple projelerinizde profesyonel bir ajans ile çalışmaya dikkat etmenizi öneririz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp ile Hızlı Destek