fbpx

Sosyal Medya İçerik Seslendirme

Sosyal Medya İçerik Seslendirme

Sosyal Medya İçerik Seslendirme

Youtube, Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal platformların gerek reklam mecralarında gerekse diğer sosyal mecralarda sık rastladığımız içerikler gün boyu zamanımızı alır. Kimi içeriği izler, okur, paylaşır ve yorum yazarız. Yani gün boyu bu sosyal medya içerikleri zamanımızın büyük çoğunluğunu alır. Bu sosyal medya içeriklerinde bizim ilgilendiğimiz kısım video içerikler.

Çünkü video içerikler her zaman altyazı ile desteklenmez, kimi zaman seslendirme, dublaj, müzik ve ses tasarımı gibi işitsel olarak ta desteklenir. Sosyal Medya’da son zamanlarda en popüler videoların başında White board animasyonlar gelmektedir. White board animasyonlar maliyeti düşük ve basit tanıtım yöntemlerindendir. Bu video içerikleri etkili kılan ise seslendirmeleridir. Yani böyle bir animasyonunuz varsa bunu kimin seslendirdiği çok önemlidir. Zira iyi ses, kötü yapılmış bir görsel içeriği bile cazip kılar. Yine sosyal medyada yayınlanan reklam filmleri, tanıtım filmleri, belgeseller, e-learning yine seslendirme ve dublaja ihtiyaç duyulan kategorilerdendir.

Sosyal medya video içeriği oluştururken dikkat edilmesi gereken olmazsa olmazlar şöyle; proje bir reklam filmi ise; videonun 30 saniye sınırını aşmaması, seslendirmesinin profesyonel bir ses tarafından yapılması ve konsepte uygun bir ses seçimi, müzik seçimi. Proje eğer bir tanıtım filmi ise; mümkün olduğunca kısa ve net anlatılmalı, seslendirme profesyonel seslendirme sanatçısı tarafından yapılmalı. Sosyal medya içerik seslendirmeleri televizyon mecrasında olduğu gibi etkili ve profesyonel seslendirmeler tarafından yapılmalıdır. Video içeriklerin sosyal medya izlenme istatistiklerine bakıldığında video içeriklerin tümünde ortalama 0-27 saniye arasında izlendiğini görüyoruz. Bu demek oluyor ki bir video projesinde 30 saniyelik bir video içeriğin seslendirmesi için en fazla 20 saniyelik bir zaman dilimimiz var. Bu zaman diliminde istenilen mesajı vermek oldukça maharet isteyen bir iştir.

Seslendirmenin Sosyal Algıdaki Etkisi

Yapılan araştırmalara göre ilk tanışmalarda insanlara duyduğumuz saygı ve yaklaşımımızda, onların ses tonunun da belirleyici olabildiği söyleniyor. İlk intiba, işitsel hafıza yalnızca sosyal ilişkiler için değil, video projeleri için de oldukça önemlidir. Profesyonel Seslendirme, projenizi alır ve bambaşka bir şeye dönüştürür. Seslendirme sanatçısının popülaritesi insanların algısı üzerinde süper etkilidir. Sektörde bu o kadar bellidir ki aynı seslendirme sanatçısının bir sürü reklamı seslendirdiğini duyabilirsiniz. Markalar garanti işi sever görsel içerik hazırlanırken bu süreç çok revizeli ve sancılı geçtiği gibi seslendirme işi de garantiye alınır, en popüler isimle çalışılır. Bu konu aslında tartışmaya açıktır. Çünkü herkes popüler ses olmasına dikkat etmez. Bu toplum üzerinde %50 ye %50 bir oranla ifade edilebilir. Gerçek şu ki gerek televizyon gerek sosyal medya üzerinde yayınlanan görsel içerikler olsun seslendirme son derece önemli algıya doğrudan etki eden bir unsurdur.

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp ile Hızlı Destek