fbpx

Sosyal Medya ve Seslendirme

Sosyal Medya ve Seslendirme

Sosyal Medya ve Seslendirme

Medya üretimi sektöründe seslendirme ve dublaj şüphesiz son derece önemli işler arasında yer almaktadır. Çünkü bu yolla, fikir dünyanızı büyük kitlelere taşıyan mesajlarınızı iletebilirsiniz ve sesli üretilen içerikler, taşıdıkları güçlü mesaj nitelikleri ile etkisini uzun yıllar sürdürebilir.

Seslendirme ve dublajın markanızı nasıl sosyalleştirdiğini irdeleyecek olursak;

Reklam ajansları, seslendirme ve dublaj ajansları, dijital ajanslar vb. tüm fikir üreticiler, hazırladıkları ticari içerikleri herkesin duymasını, görmesini isterler. Hazırlanan bu görsel ve işitsel içerikler reklam filmi, tanıtım filmi, viral reklam, radyo reklamı, jingle gibi içeriklerdir ve bu ticari amaçlı içerikler, PR’cılar ve medya planlama ajansları tarafından hedef kitlelerine sunulmak için hazır hale getirilir.

Son zamanlarda trend olan sosyal medya reklamları bunlar Facebook, Google, Instagram, Twitter, Youtube gibi yayın mecralarında yayınlanır için hazırlanan bir görsel içeriği planlamak, milyonlara erişmenize olanak tanır. Markanızı milyonlarca ilgili kişi görür, duyar, bilir ve bu reklamlarda satın alınan seslendirme hizmeti ile hazırlanan görsel içerikler, sesli mesajıyla da oldukça etki bırakır.

İnternet yaygınlaşmadan önce, kitle iletişim araçları olarak radyo ve televizyonlar kullanılıyordu. Özellikle radyo reklamları çok popülerdi ancak radyo dinleme oranlarının yüksek olduğu bu dönemlerde, sesli olarak radyo reklamı ile hedef kitlesine ulaşmaya çalışan bir marka, reklamının yayınından geri dönüş oranlarını ve verisel detaylarını alamıyordu. Şimdiyse, günümüzde sosyal medya aracılığı ile reklam veren bir marka, reklamın geri dönüşümünü anında izleyebilmektedir. Üstelik reklamı izleyenlerin yaş aralığı, cinsiyet, eğitim durumu vb. verileri de görülebildiği için markaların strateji geliştirmesine olanak sağlanır.

Seslendirme ve Sosyal Medya Entegrasyonu

Sosyal medya seslendirme hizmetleri içeriğinde, sosyal mecrada yayınlanan reklam filmleri, tanıtım filmleri, viral reklamlar gibi birçok reklam çeşidi bulunmaktadır ve sosyal medyada yayınlanan reklamların sesli oluşu, markanızın izleyicide etkisini büyük ölçüde artıracaktır.

Viral reklam olarak bahsedilen reklam türü, sosyal medyalarda yayınlanan, yeni nesil bir reklam türü olarak, dijital reklamcılıkta iyi bir trend yakalamıştır. Eğlenceli senaryolar, güldüren sahneler, keyifli jinglelar ile hazırlanan viral reklamlar, uzun olmasına rağmen internette oldukça popüler bir çıkış yakalıyor. Viral reklamcılık için, “ağızdan ağıza pazarlama” çeşidinin dijitalleşmiş versiyonudur diyebiliriz. Çünkü kulaktan kulağa yayılma hızını dijitalde virüs yayılma hızına benzetiyoruz. Hatta böyle düşünürsek ağızdan ağıza yayılma hızından çok daha hızlı bir yayılma gücüne sahiptir. Bu sebeple bir viral reklam günlük bir milyon ile beş milyon tıklama alabilir. Buda o reklamı milyonların görmesi anlamına gelmektedir. Bu oranların farkına varan dijital reklamcılar, viral reklamlara bu sebeple yönelmişlerdir.

Sosyal medyada seslendirmenin etkili olduğu alanlardan birisi de Youtube içerikleridir. Son zamanlarda hızla sayısı artan Youtube kanalları, medya üretimi sektörünü olumlu yönde etkilemektedir. Hatta öyle ki bu mecra TV sektörünün de önüne geçmeye başlamıştır. Dolayısıyla da Youtube kanallarında ihtiyaç duyulan metin okumaları, seslendirme ve dublaj sektörünü memnun ederken, reklam verenler için de önemli bir pazar haline gelmiştir.

Profesyonel seslendirmenlerden oluşan kadrosuyla BiberSA Prodüksiyon, bu alanda firmalara çözüm sunmaktadır. Web sitemizi ziyaret ederek ve Youtube kanalımıza göz atarak yaptığımız profesyonel çalışmaları inceleyebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp ile Hızlı Destek