Sunum Seslendirme; eğitim amaçlı hazırlanan textlerin powerpoint sunum, video sunum şeklinde seslendirilmesi işlemidir. Genellikle tanıtım filmleri de bir nevi sunum kategorisindedirler. Çoğu zaman step by step devam eder. Kitap seslendirmeleri, e-learning seslendirmeleri de bu kategoride değerlendirebiliriz.

Eğitim ve danışmanlık şirketleri seslendirme ajansına başvurarak sunumun içeriğine göre seslendirme castından ses seçimi yaparlar. Seslendirme cast’ından seçilen seslendirme sanatçısı sunum için pilot okumayı gerçekleştirir. Hazırlanan pilot okuma müşteri ile paylaşılır. Müşterinin onayının ardından işe başlanır. Sunumun içeriğine göre keyifli cool bir anlatım tercih edilir. Reklam seslendirmeden daha ziyade anlamaya yönelik yapılan sunum dinleyiciyi sıkmadan anlamasına yardımcı olmak esastır.

Sunum Dili

Sunum metinlerinde anlatım dili yine aynı şekilde sade, anlaşılabilir bir dil kullanmak gerekir. Lafı fazla dolandırmadan direk konu eksenli anlatımlar tercih edilmelidir.

Türkiye’de Sunum Seslendirme

Türkiye’de sunum seslendirme yapacak seslendirme ajansları parmakla gösterilebilecek kadar azdır. Her reklam seslendiren veya dublaj yapanın seslendirme yapamayacağı gibi, sunum seslendirme yapan bir kişinin de diğer işleri yapması beklenmez.

Sunum seslendirme konusunda Türkiye’de önemli bir ihtiyacı karşılayan BiberSA Prodüksiyon, Eğitim ve Danışmanlık şirketlerine çeşitli konularda sunum seslendirme hizmeti vermektedir.

Ayrıca üniversitelerde sesli sunum konusunda büyük bir ihtiyacı karşılayan seslendirme ajansları eğitim alanında farklı konularda sesli sunum hazırlamaktadır. Hazırlanan bu sesli sunumlar, sunum seslendirme kapsamında yapılıp, milyonlarca kişiye rehber olmaktadır.