fbpx

Tanıtım Filmi Yapımı

Tanıtım Filmi; genel tanımı itibariyle bir ürünün, hizmetin veya markanın video kamera ve profesyonel çekim ekipmanlarıyla detaylı olarak çekiminin yapılıp montajlanarak video görselin hazırlanması işlemidir. Yapım şirketleri, Prodüksiyon firmaları ve reklam ajansları gözüyle tanıtım filmi yapımı (diğer bir adıyla tanıtım filmi çekimi) ise; ürünün, markanın, hizmetin hedef kitleye en dikkat çekici şekliyle yine film tadında aktarılmasıdır.

Tanıtım filmleri reklam filmlerine oranla daha detaylı ve süresi daha uzun video görsellerdir. Kurumsal Tanıtım Filmlerinde olmazsa olmazlardan biri kamera ve ışıktır. Diğer profesyonel çekim ekipmanları planlarına göre çeşitlilik gösterebilmektedir. Örneğin müşteri fabrikasının kuş bakışı görüntüsünü talep ederse, kullanılacak ekipmanlar bu talebe uygun seçilmek zorundadır. Bu tür havadan görüntü taleplerine karşı drone’lar en büyük kurtarıcılardandır. Full HD ve yüksek frame çekimlerinde drone’a monte edilen yüksek çözünürlüklü kameralar eşliğinde görüntüler alınabilmektedir. Filmlerinin birçoğunda müşteri çoğu zaman farklı planlarda isteyebilmektedir. Yapım şirketleri bu sürpriz talepler karşısında konuşulmuş bütçeyi revize edebilmektedirler. Şirket, Ürün Tanıtım Filmi Yapımı müşteri hangi sektörde ise o sektöre uygun konseptler masaya yatırılarak, yurt dışındaki benzer rakiplerinin tanıtım filmleri izlenerek, bulunduğu sektörün Türkiye şartlarındaki durumu göz önünde bulundurulup uygun brief alınarak metni senaryosu yazılarak planlar belirlenir. Daha sonra varsa cast oluşturulur. Planlar için kaba çizimler hazırlanır ve masa üstünde yüzde atmışı hazırlanan tanıtım filmi çekimine başlanır.

 

Prodüksiyon Aşaması

Çekimler 1 gün süreceği gibi bazen çekimleri aylar alabilmektedir. Bu süre tamamen müşterinin talepleri doğrultusunda şekillenmektedir. Çekimler esnasında prodüksiyon ekibi yönetmen, görüntü yönetmeni, sanat yönetmeni diğer cast ekibi gelmeden çekim ortamını hazır hale getirirler. Yönetmenin ilk plan çekimine start vermesiyle çekimler başlar ve yine masa başında montaj ile sona erer. Çekimler de önemli konuların başında post prodüksiyon aşamasında seslendirme hizmeti gelmektedir. Yine montaj esnasında müşterinin de onayıyla seslendirmen seçimi yapılarak tanıtım filmi seslendirmesi gerçekleştirilir. Türkiye’de birçok firma için hazırladığımız örnek tanım filmlerini izleyebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR

 • TANITIM FİLMİ YAPIMI

  Tanıtım filmi yapım hizmetleri, tanıtıcı reklamlar veya tanıtım filmi çekimi olarak medya üretimi sektöründe kullanılan bu tanımlar son yıllarda görsel içerik üretim başlığı altında kullanılmaya başlamıştır. BiberSA Prodüksiyon olarak tanıtım filmi yapım ve post prodüksiyon hizmetlerini butik olarak müşterilerimize sunmaktayız. Tanıtım filmi yapımı hizmetinin tamamında projeyi yönetiyoruz. Projenin tanıtım filmi metin yazarlığı, story board, seslendirme, post prodüksiyon gibi masada tamamlanan, sanat yönetmenliği, görüntü yönetmenliği, makeup ve ekipman temini gibi sahada yapılan işlere kadar tamamını yürütüyoruz. Tanıtım filmi yapım hizmetinin en önemli noktası iyi ve akıcı bir tanıtıcı metin oluşturmaktan geçiyor. Tanıtım filmi prodüksiyonunun en önemli unsurlarından bir diğer önemli hizmet ise seslendirme. Ses seçimi reklam filminin adeta kaderini belirliyor.
 • TANITIM FİLMİ ÇEKİM SÜRECİ

  Tanıtım filmi çekimleri sahada, stüdyoda veya platolarda yapılır ve biz tüm bunlara mekân diyoruz. Mekân tayini tanıtım film metnine göre yapılmaktadır. Kiralama yapılan mekânda öncelikle tanıtım filminin konseptine göre ışık ayarlaması yapılır. Pilot çekimler ve yine ışık ayarlamasının ardından metin doğrultusunda tanıtım filmi çekimi tamamlanmaktadır. Çekim sürecinin içerisinde makeup, sesli çekim, ışık, kameralar ve diğer stüdyo ekipmanları yer alır. Çekim süreci mutlaka fotoğraf veya video kaydı yapmak suretiyle ilerlemelidir. Çekim süreci içerisinde backstage dediğimiz reklam filmi çekim sürecinin hikayesinin yer aldığı çekimde yapılmaktadır ve bu sürece dahil çekimlerdendir. Tanıtım filmlerinde genellikle ürün marka veya hizmeti bir sunucu eşliğinde tanıtabiliriz. Bir sunucu ürün marka veya hizmeti anlatıcı bir üslupla sunabilir. BiberSA Prodüksiyon olarak tanıtım filmi çekim sürecini en iyi şekilde yöneterek müşterilerimize kaliteli hizmet sunabilmek için en iyi ekip, en iyi ekipman mantığını düstur edinerek, projeleri bu doğrultuda yönetiyoruz.
 • TANITIM FİLMİ POST PRODÜKSİYON

  Tanıtım filmi çekim sürecinden sonraki aşama post prodüksiyon aşamasıdır. Neden ‘post’? çünkü bu süreç revizelerin bol olduğu bir süreçtir ve sürekli filmle ilgili sahneler müşteriye post edilir. Post prodüksiyon süreçlerinin tümü masa başında yönetilir. Masa başında çeşitli video edit programlarıyla reklam filminin kurgu, color correction, color grading ve montaj süreçleri yönetilir. Bu süreçlerin tamamına post prodüksiyon diyoruz. BiberSA Prodüksiyon olarak post prodüksiyon aşamasında Türkiye’nin en iyi teknik ekibine sahibiz. İşinizi söz verdiğimiz zamanda teslim ediyoruz ve sınırsız revizyon desteği sağlıyoruz.
 • TANITIM FİLMİ ÇEKİM FİYATLARI

  Tanıtım filmi yapım hizmetini oluşturan birçok ek hizmet olduğundan tanıtım filmleri fiyatlarından kesin olarak bahsedilmez. Reklam verenin veya senaristin kafasındaki hayale göre bütçe çalışması yapılır. Tanıtım filmi yapımlarında genellikle metin hazırlandıktan ve story board çalışması yapıldıktan sonra kesin bütçe çalışılır. Bütçe çalışması yapılırken müşteriyle şu anket yapılır.

  1- Tanıtım filminizi hangi mecrada yayınlamayı düşünüyorsunuz?

  2- Tanıtım filminizde sadece fotoğraf görsellerini mi kullanmak istiyorsunuz?

  3- Tanıtım filminizde sadece gerçek video görüntülerimi kullanmak istiyorsunuz?

  4- Tanıtım filminizde oyuncu, sunucu, aktör gibi cast gerektiren gerçek kişiler kullanmak istiyor musunuz?

  5- Lütfen markanız ile ilgili detaylı brief verebilir misiniz?

  6- Markanızın, hizmetinizin veya ürününüzün neyinin ön plana çıkmasını istiyorsunuz?

  7- Daha önce izlediğiniz çok beğendim dediğiniz tanıtım filmlerinin ilk üç tanesini sıralar mısınız?

  Bu anket soruları brief sorularının sadece birkaçını oluşturuyor. Bu sorular doğrultusunda müşterinin kafasında nasıl bir tanıtım filmi modeli yattığının tüyolarını öylenmiş oluyoruz.

WhatsApp ile Hızlı Destek