fbpx

Tanıtım Filmi Nasıl Yapılır

Tanıtım Filmi Nasıl Yapılır

Tanıtım Filmi Nasıl Yapılır

Türkiye’de faaliyet gösteren firmalar; verdikleri hizmete, ürüne ve markaya yönelik tanıtım videolarına ihtiyaç duyarlar. Amaç hizmetini, ürünlerini, markalarını tanıtmaktır. Peki, bu tanıtım nasıl olmalı? Dilerseniz tanıtım filmi videosu diğer adıyla tanıtım filmi nasıl hazırlanır anlatmaya çalışalım.

Medya üretimi sektöründe faaliyet gösteren reklam ajansları, yapım şirketleri, dijital reklam ajansları müşterilerine sundukları, önerdikleri tanıtım filmlerini gerek sosyal medyada, gerek şirket içi personele izlettirme maksatlı, gerekse televizyonlarda yayınlamak üzere hazırlama talebinde bulunurlar.

Brief Ön Bilgi

Firmadan yapım şirketine gelen tanıtım filmi hazırlama talebi beraberinde iyi bir brief (ön bilgi) ile birlikte anlatmayı gerektirir. Brief önemlidir çünkü tanıtım filmin içeriğinin ne olacağı verilecek iyi bir briefle belirlenecektir.

Daha sonra alınan brief doğrultusunda, hizmete, ürüne, markaya yönelik tanıtım filmi senaryosu hazırlanır. Hazırlanan bu senaryo doğrultusunda varsa cast, yoksa çekim için mekânlar ve planlar belirlenir. Buraya kadar yapım şirketi masa başında planlamayı hazırlar. Daha sonra arazi çalışması dediğimiz çekim ekibi gerekli ekipmanlar ile mekan ve plan çekimlerini yapar.

İşin bütçesi doğrultusunda belki havadan drone çekimi, belkide şaryolar ve diğer çekim ekipmanları kullanılır. Çekimler, tahmini projenin uzunluğu ve bütçesiyle orantılı olarak 1-7 iş günü arasında sürer. Çekimler bittikten sonra işin Post Prodüksiyon kısmı başlar. Yani iş artık masa başında bitirilecektir. Montaj ve kurgu aşamasında tanıtım filmi senaryosu varsa seçilen seslendirme sanatçısı tarafından seslendirilmesi yapılarak, uygun müzikle birlikte montajı yapılır.

Tanıtım filmi içinde yer alan after effect tasarımları ve logo tasarımları, altyazılar, animasyonlar varsa montaj sırasında uygulanır.

Tanıtım filminin son aşaması ise, müşteriye izlettirilmesi. Medya üretimi sektöründe işin en heyecanlı kısmı da tam burasıdır. Müşteri yapılan işi beğenecek mi, yoksa revize talebinde mi bulunacak.

Müşteriden gelen revize talepleri yapım şirketi tarafından taahhüt edilen zaman içerisinde yapılarak yine müşterinin beğenisine sunulacaktır.

BiberSA Prodüksiyon tanıtım videosu hazırlama konusunda yılların verdiği deneyim ile müşterilerine sınırsız revize imkanı sunmaktadır.

Müşterinin yapılan işi beğenmesi çok önemlidir.

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp ile Hızlı Destek