Telefon Karşılama Sesi

Telefon Karşılama Sesi

Telefon Karşılama Sesi

Telefon karşılama sesi, kurumsal firmaların müşterileriyle iletişim kurdukları ilk basamaktır. Telefon karşılama seslerine medya üretimi sektöründe “santral seslendirme” veya “santral anonsları” da denilmektedir.

Santral anons, teknolojinin gelişmesi ve hizmet sektörünün telefonlarda dahi hizmet verecek düzeye gelmesi ile ortaya çıkmıştır. Santral sesinin okuduğu kısa birkaç menü ile müşteri yönlendirilmesi yapılır. Onun içindir ki kurumsal firmalar telefon santrallerinde ivr robotlarında sesi ve santral bekleme müziklerini özenle seçerek çok uzun olmamak şartıyla kayıt hazırlatırlar.

Telefon Karşılama Sesi Hazırlamanın İncelikleri

Peki, iyi bir telefon karşılama sesi hazırlamanın püf noktaları nelerdir?

Bu konu hakkında merak edenler için yol göstermek isteriz. Firmanız için telefon karşılama sesi yaptırmak istiyorsanız öncelikli olarak güvenilir bir seslendirme ajansı ile anlaşmanız önemlidir. Sonrasında ise yapmanız gereken ajansın ses bankasında yer alan seslerden firmanız için uygun bulduğunuzu seçmeniz olacak. Seslendirmen seçiminin ardından santral bekleme müziğini de seçerek seslendirme ajansına siparişinizi verebilirsiniz.

Telefon karşılama sesinin santralinizin menüsünü okuması için “santral menü metni” eksiksiz olarak seslendirme ajansına e-posta yoluyla teslim edilmelidir.

Örnek metin şöyle olabilir; ‘BiberSA Prodüksiyon’a hoşgeldiniz… Dahili numarayı biliyorsanız tuşlayınız. Bilmiyorsanız, muhasebe için biri, prodüksiyon için ikiyi, operatör için sıfırı tuşlayınız…’

Yukarıda saydığımız adımlar eksiksiz yerine getirildiğinde seslendirme ajansı telefon karşılama sesinizi santralinizde yayınlamak üzere size teslim edecektir. Revize talebiniz olduğu takdirde yine seslendirme ajansı sizlere bu hizmetin devamını sağlayacaktır.

Firmanız global olarak da hizmet veriyorsa telefon sesinde yabancı dil ihtiyacı da olacaktır. Bu süreçte de izlenecek yol aynıdır. Ajans üzerinden bir seslendirme sanatçısı seçerek metninizi gönderirsiniz. Ancak hatırlatmak isteriz ki yabancı dil seslendirme hizmeti Türkçe seslendirmeye göre daha pahalıdır.

Santral Seslendirme Sesleri

Her alanın seslendirme tavrı farklıdır ve seslendirme sanatçıları her ne kadar seslerini bir çok tavra evirebilselerde özellikle bir alanda sürekli iş almaları onları o alanın seslendirmesinde daha tecrübeli hale getirir ve dolayısıyla da daha fazla tercih edilmesine sebep olur. O nedenle seslendirme ajanslarının castındaki uzman seslerin özellikle tecrübe kazandığı alanlar mutlaka vardır. Bu bağlamda bir seslendirme ajansının castında, santral okuma konusunda uzmanlaşmış sesler de mevcut olacaktır.

Santral sesleri, ikna edici, kibar, etkili konuşabilen ve iyi bir ses tonuna sahip olması gereken seslerdir. Çünkü firmalar ilk olarak çağrı merkezi aracılığı ile müşterilerle temasa geçmektedir. Dolayısıyla etkileyici bir giriş yapmak önemlidir. O zaman firma adına müşteriyi ‘Merhaba size nasıl yardımcı olabiliriz?’ ya da ‘Hoş geldiniz! Dâhili numarayı biliyorsanız tuşlayınız…’ seklinde karşılamak için santral seslerinin çok etkileyici bir ses tonuna sahip sanatçılardan seçilmiş olması gereklidir. Bu tonlara sahip sanatçılar kadın ve erkek sesler ile yapılabilir ancak santral sesi hizmeti için en çok tercih edilen sesler kategorisinde genelde kadın sesleri oluyor.

Peki santral seslendirme süreci nasıl oluyor?

Yapılacak proje sürecinde, IVR robotu için tercih edilen seslendirme sanatçısı tarafından, hazırlanan metnin okunması şeklinde yapılıyor. Konuşacak seslendirme sanatçıları ise BiberSA Prodüksiyon gibi seslendirme işi yapan ajansların ses bankasında bulunan seslerden seçiliyor.

Sizler de BiberSA Prodüksiyonun web sitesini ziyaret ederek, seslendirme ve dublaj alanında faaliyet gösteren yılların tecrübeli seslerinin bir araya geldiği ses castında yer alan telefon karşılama seslerini dinleyebilirsiniz.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp ile Hızlı Destek