Turkish Voice Over yani Türkçe seslendirme veya Türk seslendirmenler… Sektörde yurt dışında bu isimle anılıyoruz, bu isimle çağırılıyoruz. Ünlü Turkish Voice Over’lar yurt dışında bazı ajansların adeta ilgi odağı olmuşlardır. Öyle ki belki Türkiye’de olmayan havaları yurt dışında mevcut. Medya üretimi sektöründe Voice Over olmak için şüphesiz Türkçe karşılığı olan Seslendirme Sanatçısı veya Seslendirmen olmanız gerekiyor. Türkiye’de seslendirmen olmak tamamen popülariteye tercih edilmenizle doğru orantılı. İyi bir sese sahipseniz hiç şüphesiz müşteriler sizi tercih edecekler, popülariteniz artacak ve yurt dışında da iyi bir Turkish Voice Over olarak anılacaksınız.

Turkish Voice Overlar

Seslendirme ve Dublaj sektöründe Turkish Voice Overlar; Türkiye’de yatırımı olan yurt dışı firmaların medya sektöründe reklam mecraları için hazırladığı radyo reklamları, tanıtım filmleri, reklam filmleri için aranan isimlerdir. Genellikle yurtdışı faaliyet gösteren reklam ajansları ve ya yapım şirketleri BiberSA Prodüksiyon vb. ajansların aracılığı ile Turkish Voice Over talebinde bulunurlar. Yurt dışındaki benzer voice over’lara nazaran biraz daha yüksek kaşe bedeli ile seslendirme dublaj işi yapan Turkish Voice Overlar yurt dışından gelen işlere her zaman daha sıcak bakmışlardır.

Bıyıklı Seslendirmenler

Turkish Voice Over yurt dışında bıyıklı seslendirmenler olarak ta bilinirler. Sanıyoruz Türk insanının meşhur bıyığı akıllara kazınmış Türk insanı denince akıllara Türklerin meşhur bıyıkları geliyor. ‘Bıyığı olmayan Türk’e Turkish Voice Over mı denirmiş?’ sanıyoruz yurt dışındaki algı (!) Turkish Voice Over olarak yurt dışındaki seslendirme ajansları’nda başarılı işlere imza atmış isimleri unutmak ne mümkün. Hepsini gönülden tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Türkiye’nin en ünlü Voice Overları’nı bir araya getirecek Türkiye’nin Seslendirme sanatçıları buluşması yurt dışından da katılımların olacağı bir buluşmayla ilgilileri ve sektördekileri buluşturacak. BiberSA Prodüksiyon tarafından yapılacak bu buluşma organizasyonu yıl içinde ilgililere duyurulacak. Turkish Voice Over ların da katılacağı buluşma bir tanışma mahiyetinde olacak.