fbpx

Türkiye’nin En İyi Ses Castı

Türkiye'nin En İyi Ses Castı

Türkiye’nin En İyi Ses Castı

Ses castı bir karakteri temsil etmek veya dış ses olarak izleyici ya da kullanıcıya bilgi sağlamak amaçlı sesini kullanan, farklı tabirle mikrofon oyunculuğu yapan seslendirme sanatçılarının bir araya geldiği, Türkçe karşılığı olarak ‘ses bankası’ demeyi tercih ettiğimiz ajansların seslendirmen topluluğuna verdikleri isimdir.

Profesyonel seslendirme sanatçısı seçiminde dikkat edilen temel birkaç etken vardır. Bunlardan öncelikli olanlar, sanatçının ses tekniklerini kullanabilme yetisidir. Yani artikülasyon bozukluğu yaşamaması, diksiyon kurallarına hakim olması, metinlerdeki doğru vurgu ve tonlamaları çok iyi seviyede yapabiliyor olması, seslendirmenin bir cast için değerlendirmeye alınabilmesinde geçmesi gereken ilk sınavıdır. Sonrasında ses tınısı dikkat edilen bir etken olur. Yani sanıldığının aksine ‘sesim çok güzel, değerlendirmek istiyorum’ diyen herkes casta alınamıyor. Gerçekten etkileyici bir ses rengine sahip olsanız bile ilk bahsettiğimiz konularda yetersizliğiniz varsa önce onları düzeltmeniz gerekecektir. Düzelttiğiniz takdirde güzel bir ses tınısı elbette ki seçilme şansınızı artıracaktır. Bunlar haricinde piyasadaki tecrübeniz de seçilmenizde önemli bir etken olacaktır.

Türkiye’nin en iyi ve en kalabalık profesyonel seslendirme castına sahip olan BiberSA Prodüksiyon Seslendirme Ajansı’nda, ses castına katılan seslendirme sanatçıları da müşterileriyle buluşmadan önce bu kıstaslar üzerinden değerlendirilmişlerdir. Bu sayede seslendirme ve dublaj konusunda birbirinden yetenekli yerli ve yabancı, kadın ve erkek, yetişkin ve çocuk sesler, gerektiğinde farklı lehçe ve aksanlarla konuşarak yıllardır medya hizmet sektöründe müşterilerine destek verebilmektedir.

Peki ses kullanım tekniklerini iyi derecede kullanabilsek bile herhangi bir ses bankasına yerleşebilmek için çok özel bir ses tınımızın olması mı gerekir?

Ses tınısı veya ses rengi, aynı kaynaktan veya minimum iki farklı kaynaktan çıkan seslerle oluşur. Aynı kaynak dediğimiz insanlar tarafından şan teknikleri kullanılarak çıkarılan seslerle elde edilirken, farklı kaynaklardan çıkan sesler iki farklı nesnenin çarpışması ile elde ediliyor. Bu sebeple de her tını o canlıya veya nesneye özel hale geliyor.

Dikkatle dinlediğinizde görsel yayınlarda karşınıza çıkan seslerin hepsinin çok etkileyici, seçilmiş seslerden olmadığını duyarsınız. Ancak bu sizi rahatsız etmez. Çünkü her ses renginin yakıştığı ve kullanılabileceği bir alan mutlaka vardır. Evet! Etkileyici seslerin insanlar üzerinde karşı konulamaz bir cazibesi olduğu doğrudur, ancak en etkileyici ses tınısının dahi yakışmayacağı kullanım alanları mutlaka karşımıza çıkmaktadır. O sebeple kötü ses yoktur, ancak eğitimsiz veya hasarlı sesler vardır diyebiliriz. Sesinizin kötü çıktığını düşünüyorsanız öncelikle detaylı bir sağlık taramasına başvurabilir, oradan sonuç alamazsanız bir ses eğitmeninden yardım isteyebilirsiniz.

Ses Castı Kaşe Bedeli Nasıl Belirlenir?

Kaşe bedeli proje içeriğine göre değişmektedir. Ses Castı’nda kaşe bedeli olan seslendirme sanatçıları olduğu gibi, seslendirme ajansının fiyatlarını belirlediği yeteneklerde bulunur. Bu durumda da genellikle seslendirme ajansları projenin bütçesine göre seslendirme yeteneklerine belirli oranda ödeme yaparlar. Kendi kaşe bedelini belirleyen sanatçılar piyasada belli bir tecrübe ve üne kavuşmuş kişilerdir. Bu sektöre yeni başlayan kişilerin tanınana kadar böyle bir şansı pek olmaz.

Kısacası; zengin bir ses castına sahip olan ve her geçen gün seslendirme ekibini yenileyen seslendirme ajansları, yapım şirketlerine, reklam ajanslarına vs. yani medya üretimi sektöründe faaliyet gösteren tüm firmalara farklı ses renkleri sunarak, projelerine uygun ses konusunda çözüm ortaklığı yaparlar. Onlardan biri olan BiberSA Prodüksiyon, Türkiye’nin bu anlamda saygın seslendirme ajansları arasında önemli bir yere sahiptir. Katılmış olduğu sektör fuarları ve organizasyonlarda bünyesindeki ses castını diğer yapım şirketlerine tanıtma fırsatı bularak, yurt içi ve yurt dışından birçok projeye ses olma fırsatı yakalamıştır.

En İyi Ses Cast

En iyi ses castı olarak her geçen gün seslendirme ekibini yenileyen seslendirme ajansları yapım şirketlerine, reklam ajanslarına kısaca medya üretimi sektöründe faaliyet gösteren firmalara farklı ses renkleri sunarak, projelerine uygun ses konusunda çözüm ortaklığı yaparlar. Seslendirme Dublaj Cast hizmeti veren BiberSA Prodüksiyon Türkiye’nin bu anlamda saygın Seslendirme Dublaj Ajansları arasında önemli bir yere sahiptir. Katılmış olduğu Sektör fuarları ve organizasyonlarda Ses Castını diğer yapım şirketlerine tanıtarak çözüm sunar.

Seslendirme Cast’ının diğer bir ismi de ses bankasıdır. Ses bankasında Türkiye’nin en iyi seslendirme sanatçıları ve yetenekleri yer alır. Ses bankasından medya üretimi sektöründe olan herkes için mutlaka uygun bir ses çıkar.

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp ile Hızlı Destek