Bu tarz reklamlar yeni nesil reklam olarak oldukça iyi bir trend yakaladı. Eğlenceli senaryolar, güldüren sahneler, keyifli jingle’lar ile hazırlanan viral reklamlar, uzun olmasına rağmen internette oldukça sık rastladığımız etkili reklamlar arasında son dönemde oldukça popüler bir çıkış yakaladığını söyleyebiliriz.

Viral reklamın çıkış noktası tamamen amatör çekimlerdir

İnternette ve sosyal medyada amatör videoların tıklanma oranlarına baktığımızda oldukça yüksek olduğunu görmekteyiz.

Sosyal medya üzerindeki kullanıcılar tarafından oluşturulup büyük hitler almış videolardır. Viral reklamlar tamamen amatör hazırlanıp büyük firmaların ilgi odakları konumuna gelmişlerdir. Firmalar bu reklamları popülaritesini artırmak amaçlı satın almaktadırlar. Genellikle viral reklamlar amatör olarak hazırlanıp, temeli çılgınca bir fikre dayanmaktadır. Günümüzde viral reklamlar yerini profesyonel hazırlanmış kısa film tadında, belki bir klip gibi yapımlara bırakmışlardır. Bunun bir sürü örneğine sosyal medyada rastlamışsınızdır.

Büyük markaların viral reklam taleplerinin son dönemde arttığını görmekteyiz. Viral reklamlar, reklam filmleri, tanıtım filmleri gibi rakiplerine oranla izlenme oranı yüksek olmasının yanında, etkili, komik, ilgi çekici bulunduklarını da söyleyebiliriz. Viral reklam fiyatları diğer reklam çeşitlerine oranla daha fazladır.

Viral reklamcılık ağızdan ağıza reklam çeşidine çok benzer, virüs gibi anında yayılan, tıklanan, merak edilen reklam çeşitlerindendir. Yayın mecrası olarak yüzde doksan dokuz internet ve sosyal medyadır.

Bir viral reklam günlük bir milyon ile beş milyon tıklama alabilir. Buda reklamı milyonların görmesi anlamına gelmektedir.

Örnek olması açısından batesmotelpro’nun keyifli, profesyonel viral reklam örneklerini BiberSA olarak sizler için seçtik.