fbpx

Whiteboard ve İnfografik Seslendirme

Whiteboard ve İnfografik Seslendirme

Whiteboard ve İnfografik Seslendirme

Whiteboard yani beyaz tahta. Çeşitli animasyon hareketleriyle hazırlanan videolar sınıfındandır. Bu videolar zaman zaman seçilen karakterler hareketli olduğu gibi anlatımın genelinde bir el kalem ile karakterlerden yazılara kadar ekrana birçok şey çiziyormuş gibi görünür. Genellikle bir beyaz tahta kullanılır. Whiteboard seslendirmelerde anlatımın güçlü olması açısından genel anlatıcı seslendirmen seçimi oldukça önemlidir. Genel anlatıcı çoğu zaman seslendirmen olarak anılırken kimi zaman dış ses olarak ta anılmaktadır. Seslendirmeler genellikle neşeli, mutlu ve pozitif okumalar kategorisine girer. Markanın veya hizmetin sosyal mecrada işinin anlatılması hedeflenmektedir. Whiteboard görsel içerikleri genellikle template hazır projelerin değiştirilmesi sonucunda kullanılmaktadır. Ancak yurtdışında veya diğer ülkelerde durum bu şekilde değildir. Markaya veya hizmete özel bir whitebord story’si hazırlanarak müşteriye izlettirilir. Müşteri bu ön sunumdan memnuniyet derecesine göre işi ya kabul eder veya revize eder.

Whiteboard seslendirmede erkek sesler kadın seslere oranla daha fazla tercih edilmektedir. Anlatımların erkek sesler tarafından daha etkili olduğu bilinse de bize göre video içeriğin konseptine, sektörüne, içeriğine göre bu kararın seslendirme yönetmeninin tasarrufunda olduğunu söyleyebiliriz. Whiteboard seslendirmesi için sırf düşük maliyetli olsun kaygısıyla tercih edilen freelancer sesler marka için kötü bir temsil oluşturmaktadır. Bu tür sesleri bir seslendirme ajansından temin edebileceğinizi unutmayın. Whiteboard görsel içeriklerin Türkiye’de yaygınlaşma serüveni henüz çok yeni. Genellikle yapım şirketleri ve ajanslar tarafından case study hazırlama amaçlı oluşturulan whiteboard içerikler şimdilerde ise küçük ve orta ölçekli işletmeleri tanıtmak amaçlı görsel içeriklerde tercih ediliyor.

İnfografik video; illüstratör tarafından çizilen özgün tasarımların veya template tasarımlardan oluşan video içeriklerdir. Animasyon seslendirme kategorisinde de yer alırlar. İnfografik video yine case study sunumlarında kullanılan yaygın içeriklerdendir. İnfografik seslendirme veya dublaj; içerikte karakter olup olmamasıyla birbirinden ayrılır. Eğer infografik video içerisinde karakter varsa infografik dublaj yoksa infografik seslendirmeden bahsedebiliriz. İnfografik videoda yine whiteboard seslendirmede olduğu gibi ses tercihleri çok önemlidir. Seçilen sesler genellikle neşeli, mutlu, eğlenceli, samimi sesler tercih edilmelidir. Zira infografik videonun anlatmak istediği hizmet veya ürünün hakkında bilgilendirme ve sunum amaçlı bir tanıtımdır.

Aslında gerek whiteboard seslendirme gerekse infografik seslendirme olsun tümü animasyon seslendirme hizmeti içerisinde bulunan alt kategorilerdir. Animasyon seslendirme ana başlığında whiteboard ve infografik seslendirme dublaj olarak dallara ayrılıp değerlendirilmiştir. Arama sonuçlarında bu şekilde aranarak pirim yapmış kelimeler arasında yer almaktadır. İnternette bu şekilde bir hizmete ihtiyaç duyduğunuz zaman aramanız geren konu başlığı animasyon seslendirme olmalıdır.

Whiteboard ve Infografik Animasyonun Yararları Nelerdir?

Görsel içerik bakımından ilgi çekici olan her pazarlama faaliyetinin, çok daha efektif olduğunu biliyoruz. Hazırlanan videolar ne kadar dinamik olursa, o oranda da izleyici kitlesine ulaşabiliyor. Hele ki son zamanlarda teknolojinin desteği ile gelişen, fiyat performansına göre de hayli etkin çalışmalar arasında  yer alan whiteboard ve infografik animasyonlar, firmaların gittikçe dikkatini çeken bir pazarlama aracı olmaya başladı.

Peki bu animasyonların yararları ve bu kadar dikkat çekici olmalarındaki etkenler nelerdir?

Akıllarda yer edinmeyi sağlamaktadır

Pazarlama faaliyetlerinin şüphesiz en önemli hedefi, müşterinin marka veya ürününüzü sonradan hatırlayabilmesi ve ihtiyaç dahilinde tercih etmesidir. O sebeple müşterinizi ne kadar etkileyebildiğiniz çok önemlidir. İşte whiteboard ve infografik animasyonların etkileyici olmalarındaki pozitif sonuç, bu açıdan sağlanmaktadır.

Meşgul kişilerin de dikkatini çekmektedir

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, özellikle meşgul olan insanlar, metin okumak yerine onlara video anlatımı yapan içerikleri daha çok tercih ediyorlar. O sebeple kısıtlı zamanı olan yöneticiler veya diğer müşteri kitlesi için kullanılabilecek en etkin pazarlama faaliyeti olarak yine whiteboard ve infografik animasyonlarını gösterebiliriz.

Web sitenizde geçirilen süreyi arttırmaktadır

İnternette öylesine surf yapan bir müşteri kitlesini düşünün, gezinebileceği binlerce sayfa ve hepsinde de benzer içerikler mevcutken, aniden karşısına çıkan etkileyici bir anlatım ve eğlenceli bir görsel içeriğe sahip videonuz ile web siteniz çok daha ilgi çekici bir hale gelecektir. O videoda müşteriyi yakalayabilirseniz, zaten muhtemelen bir sonraki adımı da firmanıza ait web sitenizin diğer sayfalarında dolaşmak olacaktır.

Akıllı telefonlarla uyumlu içeriklere sahip olması

Çoğu insan için vücudunun adeta yeni bir uzvu hâline gelen akıllı telefonların, müşteri kitlesine ulaşmadaki önemini anlatmaya gerek yok sanırım. Böylesi önemli bir kitle iletişim aracında kolayca kullanılabilecek, mobil uyumlu bir web sitesi veya telefon uygulaması sayesinde yine müşterilerinizin ilgisini çeken bu video projelerinizle etkileşim gücünüzü artırabilirsiniz.

E-maillerin değerini arttırmaktadır

E-posta üzerinden yapılan pazarlama teknikleri günümüzde halen en çok tercih edilen yöntemlerdendir. E-postanıza gelen bir reklam mailinin içeriğindeki yazıları muhtemelen okumadan geçeceksinizdir. Ancak video içeriğe sahip bir e-posta içeriğini mutlaka tıklamak istersiniz. Bu da e-mail pazarlamasında video kullanımının ne kadar etkinlik olabileceğinin bir göstergesidir.

Düşük maliyetlerle uluslararası pazara ulaşmaktadır

Uluslararası pazarlar, reklamcılık için ekstra bütçeler gerektiren özel pazarlardır. Çünkü farklı bir kültüre, farklı bir beklentiye erişilmesi gerekmektedir. O sebeple metin ve ses tabanlı bir reklam filmi yerine, düşük bütçeli whiteboard ve infografik animasyonlar tercih etmek, pazarlama bütçenizi çok daha etkin kullanabileceğiniz anlamını taşımaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

WhatsApp ile Hızlı Destek