fbpx

Whiteboard ve İnfografik Seslendirme

Whiteboard ve İnfografik Seslendirme

Bu gönderiyi paylaş

Whiteboard ve İnfografik Seslendirme

Whiteboard yani beyaz tahta. Çeşitli animasyon hareketleriyle hazırlanan videolar sınıfındandır. Bu videolar zaman zaman seçilen karakterler hareketli olduğu gibi anlatımın genelinde bir el kalem ile karakterlerden yazılara kadar ekrana birçok şey çiziyormuş gibi görünür. Genellikle bir beyaz tahta kullanılır. Whiteboard seslendirmelerde anlatımın güçlü olması açısından genel anlatıcı seslendirmen seçimi oldukça önemlidir. Genel anlatıcı çoğu zaman seslendirmen olarak anılırken kimi zaman dış ses olarak ta anılmaktadır. Seslendirmeler genellikle neşeli, mutlu ve pozitif okumalar kategorisine girer. Markanın veya hizmetin sosyal mecrada işinin anlatılması hedeflenmektedir. Whiteboard görsel içerikleri genellikle template hazır projelerin değiştirilmesi sonucunda kullanılmaktadır. Ancak yurtdışında veya diğer ülkelerde durum bu şekilde değildir. Markaya veya hizmete özel bir whitebord story’si hazırlanarak müşteriye izlettirilir. Müşteri bu ön sunumdan memnuniyet derecesine göre işi ya kabul eder veya revize eder.

Whiteboard seslendirmede erkek sesler kadın seslere oranla daha fazla tercih edilmektedir. Anlatımların erkek sesler tarafından daha etkili olduğu bilinse de bize göre video içeriğin konseptine, sektörüne, içeriğine göre bu kararın seslendirme yönetmeninin tasarrufunda olduğunu söyleyebiliriz. Whiteboard seslendirmesi için sırf düşük maliyetli olsun kaygısıyla tercih edilen freelancer sesler marka için kötü bir temsil oluşturmaktadır. Bu tür sesleri bir seslendirme ajansından temin edebileceğinizi unutmayın. Whiteboard görsel içeriklerin Türkiye’de yaygınlaşma serüveni henüz çok yeni. Genellikle yapım şirketleri ve ajanslar tarafından case study hazırlama amaçlı oluşturulan whiteboard içerikler şimdilerde ise küçük ve orta ölçekli işletmeleri tanıtmak amaçlı görsel içeriklerde tercih ediliyor.

İnfografik video; illüstratör tarafından çizilen özgün tasarımların veya template tasarımlardan oluşan video içeriklerdir. Animasyon seslendirme kategorisinde de yer alırlar. İnfografik video yine case study sunumlarında kullanılan yaygın içeriklerdendir. İnfografik seslendirme veya dublaj; içerikte karakter olup olmamasıyla birbirinden ayrılır. Eğer infografik video içerisinde karakter varsa infografik dublaj yoksa infografik seslendirmeden bahsedebiliriz. İnfografik videoda yine whiteboard seslendirmede olduğu gibi ses tercihleri çok önemlidir. Seçilen sesler genellikle neşeli, mutlu, eğlenceli, samimi sesler tercih edilmelidir. Zira infografik videonun anlatmak istediği hizmet veya ürünün hakkında bilgilendirme ve sunum amaçlı bir tanıtımdır.

Aslında gerek whiteboard seslendirme gerekse infografik seslendirme olsun tümü animasyon seslendirme hizmeti içerisinde bulunan alt kategorilerdir. Animasyon seslendirme ana başlığında whiteboard ve infografik seslendirme dublaj olarak dallara ayrılıp değerlendirilmiştir. Arama sonuçlarında bu şekilde aranarak pirim yapmış kelimeler arasında yer almaktadır. İnternette bu şekilde bir hizmete ihtiyaç duyduğunuz zaman aramanız geren konu başlığı animasyon seslendirme olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp ile Hızlı Destek